המעצמות הולכות ומסתבכות בקוריאה

לקראת התנגשות? סין מביעה דאגה מהתרגיל המשותף של ארה"ב וקוריאה הדרומית שייצא לדרך בשבוע הבא. בסאול טוענים שהתרגיל אמור להזהיר את השכנה מצפון, אשר מצידה, מאיימת בעוד מתקפה במקרה של "פרובוקציות"

האמריקנים מתייצבים לצידה של סאול (רויטרס)

ממשלת סין מביעה הסתייגות ודאגה מהתרגיל הצבאי המשולב, שמתכננות ארה"ב וקוריאה הדרומית בשבוע הבא בים הצהוב. בקוריאה הצפונית מביעים עמדה תקיפה עוד יותר: מפיונגיאנג הזהירו שיתקפו את שכניהם מדרום, אם יבצעו "פרובוקציות" נוספות.

מיד אחרי תקרית הירי על האי יאונפיונג ביום שלישי האחרון, בה נהרגו שני חיילי צבא קוריאה הדרומית ושני אזרחים, החלה המדינה בפריסת כוחות לאורך גבולה הצפוני, מחשש להסלמה.
סין לא רוצה לראות כוחות אמריקנים מול חופיה

הסכסוך בין השכנות מביא את המעצמות החזקות בעולם לעימות דיפלומטי: וושינגטון דורשת מבייג'ין לרסן את ידידתה הצפון קוריאנית, אבל בסין סבורים שהפתרון הוא דווקא חידוש השיחות הדיפלומטיות ושיחות "ששת הצדדים", הכוללות את יפן, רוסיה, סין, ארה"ב ושתי הקוריאות. "אנחנו עוקבים בדאגה אחרי הדיווחים ומביעים חשש מהמצב", אמר היום בתגובה דובר משרד החוץ הסיני.

בינתיים, נושאת המטוסים האמריקנית "ג'ורג' וושינגטון" כבר יצאה לים הצהוב, לקראת התרגיל המשותף. בקוריאה הדרומית אומרים היום כי מטרת התרגיל היא להעביר מסר ל"שכנים התוקפנים" מצפון.

ארה"ב לוקחת סיכון בהמשך התרגיל, זאת משום שסין הביעה בעבר התנגדות לנוכחות צבאית אמריקנית מול חופיה. העמדה הסינית היא שהימצאותו של הצי האמריקני באזור עשויה להוביל לערעור היחסים העדינים בין וושינגטון ובייג'ין.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק