קוריאה הצפונית תקפה בירי כבד אי השייך לקוריאה הדרומית

על סף פיצוץ: עיני העולם מופנות לעבר קו הגבול בין קוריאה הדרומית לקוריאה הצפונית שם היו הלילה חילופי אש כבדים. לפי הדיווחים במדינות, אזרחים רבים וחיילים נפגעו במתקפה וכ-70 בתים עלו באש. המתיחות האחרונה פרצה על רקע גילוי מתקן הגרעין הסודי של צפון קוריאה

הגבול בקוריאה מתחמם: רשת טלוויזיה של קוריאה הדרומית מדווחת הבוקר כי קוריאה הצפונית שיגרה עשרות פגזים לעבר קוריאה הדרומית. כתוצאה מהירי הכבד, יותר מ-70 מבנים עלו באש. כמה מהם התמוטטו כליל. מדובר בחילופי האש הקשים ביותר בין המדינות, מאז שנות ה-50.

התחמושת הרבה גרמה נזק למבנים באי יאונפיאונג, השייך לקוריאה הדרומית, בו מתגוררים כ-1,300 בני אדם. הוא ממוקם כ-120 ק"מ מערבית לסיאול הבירה. לפי הדיווחים, כמה חיילים ואזרחים נפצעו כתוצאה מהירי. צבא קוריאה הדרומית לא היסס והשיב אש לעבר השכנה מצפון.

לפי דיווחי רשת הטלוויזיה המקומית, בשל ההפגזות משתוללות באי שריפות רבות שיצאו מכלל שליטה, והתפשטו למקומות נוספים באי.

הנהגת המדינה הדרומית התכנסה לישיבת חירום כדי לדון במשבר. כל תושבי האי הונחו להיכנס למקלטים ולשהות בהם עד להודעה חדשה.

הדיווחים מגיעים על רק המתיחות הגוברת בעקבות חשיפת הכור הגרעיני הסודי של קוריאה הצפונית. מדובר תחנת כוח אזרחית שעשויה בקלות לשמש גם להכנת פצצות גרעין. הממשל הדרום קוריאני מכנס בשעה זו ישיבת חירום כדי לדון בצעדיו הקרובים.

סין ורוסיה פנו לממשלים משני הצדדים כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות. הן קראו לממשל בסיאול ובפיונגיאנג להפגין איפוק.

המתקפה הצפון קוריאנית החלה כששליח אמריקני מיוחד נמצא באזור וימים אחרי שנחשף מתקן ענק צפון-קוריאני להעשרת אורניום. קוריאה הצפונית אמרה לאחרונה שהיא מעוניינת לחדש את השיחות הרב לאומיות סביב הסיוע למדינה והפסקת הסנקציות עליה. השיחות בנושא נפסקו לפני שנתיים.

קוריאה הצפונית תלויה היום כלכלית בסין ועוברת תהליך של חילופי שלטון. קים ג'ונג איל, המנהיג הנוכחי, ביקר השנה פעמיים בבייג'ינג והציג בפני מנהיג סין הו ג'ינטאו ומפלגתו את יורש העצר, בנו - קים ג'ונג און.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק