מת מס' 3 ברשימת הנאצים המבוקשים

סמואל קונץ בן ה-89, מי ששימש שומר במחנה ההשמדה בלזץ, מת לפני ימים אחדים - כך הודיע היום בית המשפט בגרמניה. קונץ הואשם שהיה שותף לרצח 430 אלף יהודים מתוקף עבודתו, וכן שהוציא להורג אישית 10 יהודים בירייה, אולם מת לפני שבית המשפט הגרמני הספיק למצות עימו את הדין

סמואל קונץ. מת בגיל 89 (AP)

סופו של נאצי: בית המשפט בבון, גרמניה, הודיע בשעות הצהריים כי האיש המוגדר כשלישי בחשיבותו ברשימת המבוקשים הנאצים שעדיין בחיים, סמואל קונץ, מת לפני שבית המשפט הגרמני הספיק למצות עימו את הדין.

על פי ההודעה, סמואל קונץ בן ה-89 מת לפני ארבעה ימים. הוא חי במשך שנים ארוכות לאחר מלחמת העולם ה-2 מבלי שאיש יטריד אותו, עד שבית המשפט הגרמני האשים אותו ברצח של 430 אלף יהודים בעת ששימש כשומר במחנה ההשמדה בלזץ על אדמת פולין הכבושה בשנים 1942-1943. 

התביעה בגרמניה האשימה את קונץ, מעבר למעורבות ברצח יהודים מתוקף עבודתו כשומר, כי הוציא להורג 10 יהודים באופן אישי בירייה, ובנוסף בתפקיד שמילא יחד עם ג'ון איוואן דמיאניוק במחנה טרווניקי. משפטו של דמיאניוק עדיין מתנהל בימים אלה בגרמניה.

בעשר השנים האחרונות, דור חדש של תובעים בגרמניה החליט להעמיד לדין את פושעי המלחמה הנאצים שנותרו בחיים, גם אם אלו נאצים שהיו בעלי משרות או דרגות נמוכות. קונץ הרצחני היה אחד הראשונים שהם חיפשו. 

אפרים צורף ממרכז שמעון ויזנטל לציד הפושעים הנאצים אמר היום כי "זה מאוד מתסכל שקונץ מת לפני שעמד למשפט", אבל הדגיש עד כמה חשוב שהאיש עמד מול גורם מאשים: "הגענו בכך לפחות לעשיית צדק מסוימת".