הכורים בניו זילנד: "חשש לנורא מכל"

כוחות החילוץ בניו זילנד החלו לקדוח חור קטן בתקרת מכרה הפחם, בעזרתו יגלו היכן נמצא הגז המסוכן שמונע מהם להיכנס ולבדוק מה עלה בגורל 29 הכורים הלכודים בתוכו. בניו זילנד מקווים שמאותו חור יישמעו גם קולותיהם של הגברים שנלכדו, אולם "מתכוננים לאפשרות של אובדן חיים מתחת לאדמה"

מצפים לנורא מכל, מקווים לנס: בניו זילנד חוששים לחייהם של 29 הכורים שנלכדו במכרה הפחם בפיצוץ ביום שישי האחרון. מצבורי גז מסוכן מונעים את ניסיון החילוץ, ובינתיים אומר מפקד המשטרה המקומית: "אנחנו עדיין אופטימיים, עדיין שומרים על ראש פתוח, אבל אנחנו מתכוננים לכל תוצאה ובכלל זה - מתכוננים לאפשרות של אובדן חיים מתחת לאדמה".

גם ראש הממשלה הניו זילנדי ג'ון קי אומר באופטימיות זהירה כי "יש סיכוי שהם עדיין בחיים", למרות שגם הוא יודע שהסיכויים לא גבוהים. מאז הפיצוץ לא נוצר שום קשר עם הכורים שנלכדו בעומק של 150 מטרים מתחת לאדמת האי הדרומי של ניו זילנד.

כוחות החילוץ טוענים שהם מוכנים גם ל"נורא מכל" - למצב בו כל הכורים הניו זילנדים נהרגו כבר בפיצוץ הראשון. בינתיים ממשיכים המאמצים לחלץ את הכורים הלכודים. המחלצים החלו לקדוח חור קטן בקוטר של 15 סנטימטרים בגובה המכרה.

באמצעות התעלה הצרה, המחלצים יוכלו לדעת היכן נמצא הגז המסוכן שמונע מהם להיכנס למכרה הפחם ולבדוק מה עלה בגורל הכורים. בניו זילנד מקווים שאולי מהתעלה הצרה יעלו גם קולותיהם של הגברים שנלכדו בפיצוץ.

התקווה: הכורים מצאו כיסי חמצן

צבא ניו זילנד מתכנן גם לשלוח רובוט מיוחד שיבחן את התנאים לאורכה,של המנהרה שנחפרה ולבדוק האם כוחות חילוץ יכולים לחדור פנימה. בניגוד למכרה הזהב בצ'ילה, כאן המכרה פתוח למעבר, אך הגזים שגרמו לפיצוץ הראשוני משמשים כחומה שמונעת מעבר.

בין הכורים שנלכדו יש 24 ניו זילנדים, שני אוסטרלים, שני בריטים ואזרח דרום אפריקני אחד. בני המשפחה שסיירו אמש באזור מקווים שהכורים הצליחו למצוא כיסי חמצן במכרה ושם - אולי - הכורים הצליחו לשרוד בימים האחרונים.

ומהמכרה בניו זילנד למכרה בסין - משם מגיעות דווקא בשורות טובות. הבוקר נשלם בסין חילוצם של 29 כורי הפחם שנלכדו אתמול מתחת לאדמה. כוחות חילוץ ובני המשפחות המתינו הבוקר מחוץ למכרה שהוצף כתוצאה משיטפונות, להצלתם של הכורים. החילוץ התבצע במהירות בהצלחה מלאה, כשכל הכורים בריאים ובמצב טוב.