כך נראה הכור החדש של קוריאה הצפונית

מדען אמריקני מוכר חזר מביקור חשאי בקוריאה הצפונית והציג לבית הלבן עדות לפיתוח מהיר וחשאי של מתקן גרעין חדש להעשרת אורניום - כך מדווח העיתון "ניו יורק טיימס". מבנה הגרעין לא הופיע בתצלומי הלווין שהיו ברשות האמריקנים בשנה שעברה

תצלום הלווין של הכור החדש (ניו יורק טיימס)

קוריאה הצפונית הקימה בחשאי ובמהירות מרשימה כור גרעיני חדש להעשרת אורניום - כך מדווח הלילה העיתון "ניו יורק טיימס". מדען גרעין אמריקני בשם זינגפריד הקר, שביקר סמוך לכור החדש, צוטט בעיתון כמי ש"נדהם" מהמבנה שמסוגל לדבריו להעשיר מאות צנטריפוגות וחדר בקרה שמוגדר על ידו כ"אולטרה מודרני".

הקר, פרופסור באוניברסיטת סטנפורד, הודיע לבית הלבן על ממצאיו באופן פרטי וחשאי לפני מספר ימים, מיד אחרי ששב מקוריאה הצפונית. על פי הדיווח בעיתון, הוא הראה את מיקום האתר בתמונות לווין שצולמו לאחרונה ומוצגות עכשיו לקהל הרחב.

פרובוקציה צפון קוריאנית או איום ממשי?

כעת, אומר המדען, קוריאה הצפונית יכולה להעשיר בכור כמות שיכולה לייצר נשק להשמדה המונית. "2,000 צנטריפוגות כבר הותקנו והן פועלות", דווח בעיתון. איש לא יודע כיצד הקר הצליח לחדור לאתר ומה טיב יחסיו עם המשטר הנוקשה של קוריאה הצפונית, אבל הוא לא מוכן לדבר על כך - על פי הדיווח.

בוושינגטון מודאגים במיוחד מהמהירות שבה הוקם האתר. עם זאת, הנושא מעלה הרבה מאוד סימני שאלה גם על אמינות הדיווחים של אותו מדען. בתמונות שצולמו באפריל 2009 באותו האזור, אז סולקו פקחי האו"ם מהמדינה, לא נראה שום אתר או כור כזה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק