דוח: ארה"ב העניקה מקלט מדיני לפושעים נאצים

מסמך סודי שנכתב במשרד המשפטים האמריקני נחשף לאחר ארבע שנים בו היה קבור במגירות הפקידים הבכירים. במסמך מתוארת הרדיפה חסרת הפשרות אחרי קצינים נאצים בכירים כמו מנגלה ודמיאניוק, ומצד שני ההחלטה לאפשר לקצינים אחרים להיכנס לארה"ב ללא חשש לאחר המלחמה - זאת לצרכי איסוף מודיעין על גרמניה

דוח סודי של הממשל האמריקני, חושף כי ממשלת ארה"ב העניקה ביודעין מקלט מדיני לכ-20 קצינים נאצים בכירים מקלט מדיני במדינה עם תום מלחמת העולם השנייה למרות שידעו על עברם, זאת במטרה להשיג דרכם מידע מודיעיני על גרמניה. אחד מהחוקרים שעסק בקליטתם של הפושעים, ובמרדף אחרי אחרים, סיפר כי "ארה"ב הייתה חוף מבטחים עבורם".

בניגוד למקלט המדיני אותו העניקה ארה"ב לחלק מהפושעים הנאצים, מספר המסמך על הרדיפה חסרת הפשרות אחרי קצינים נאצים אחרים כמו למשל ג'ון דמיאניוק. בנוסף המסמך מתאר את המרדף אחר ד"ר יוזף מנגלה, מלאך המוות של מחנה ההשמדה אושוויץ, שלפי המסמך נשמרה חלק מגולגולתו במגירה סודית במשרד המשפטים. גם הטעות בזיהויו של "איוון האיום", אחד השומרים במחנה טרבלינקה מתוארת במסמך. הטעות הזו הביאה לרציחתו של אדם חף מפשע.

גורמים במשרד המשפטים האמריקני סיפרו כי במהלך ארבע השנים האחרונות, ניסו בכירי המשרד לשמור על סודיותו של הדוח, שאורכו 600 עמודים, מחשש שזה יעורר סערה גדולה במדינה. למרות זאת, הצליחו עיתונאי הניו יורק טיימס לשים את ידם על המסמך בשלמותו.