אחרי 21 שנה: לוחמת החופש ממיאנמר - חופשייה

זוכת פרס נובל לשלום אונג סאן סו צ'י יוצאת היום לחופשי, לאחר 15 שנים בהן שהתה במעצר בית. מנהיגת המפלגה הפרו-דמוקרטית במיאנמר (לשעבר בורמה) נכלאה כבר לפני 21 שנים בשל התנגדותה לשלטון החונטה הצבאית במדינה. אלפים כבר מחכים לה מחוץ לביתה ומחזיקים שלטים עליהם נכתב "אנו עומדים איתך"

אסירת המצפון הידועה ביותר בעולם שוחררה היום ממעצר בית: זוכת פרס נובל לשלום אונג סאן סו קי שוחררה היום לאחר שריצתה 15 מתוך 21 השנים האחרונות במעצר בית.

מנהיגת המפלגה הפרו-דמוקרטית במיאנמר בת ה-65 עצורה בהוראה השלטון הדיקטטורי במדינה. היא אחת מ-2,200 אסירים פוליטיים שמוחזקים בתנאים קשים לאחר שניסו להתנגד לשלטון. בשלב זה לא ברור אם השלטונות יחייבו אותה להימנע מפעילות פוליטית, דבר שהיא צפויה להתנגד לו וישלח אותה חזרה למעצר.

"עכשיו היא חופשייה", אמר עורך דינה אמר ניאן וואן. "היא הייתה אמורה להשתחרר כבר בשנה שעברה, אך הדבר נדחה לאחר שאחד מתומכיה חדר לביתה בניסיון להציל אותה", הוסיף עורך הדין.

"אנו עומדים איתך"

שחרורה של אונג סאן סו צ'י התאפשר על רקע הבחירות שנערכו ביום ראשון האחרון. מפלגת השלטון של החונטה הצבאית במיאנמר זכתה ברוב עצום ומעורר חשד שיבטיח לה את המשך שליטה בשנים הקרובות.

פעילי זכויות האדם ממתינים כבר מספר ימים סמוך לביתה של מנהיגתם בעיר יאנגון, לאחר שהשמועות על שחרורה הקרוב התפשטו במדינה. הם לובשים חולצות עם דמותה ונושאים שלטים שמברכים אותה. "אנו עומדים איתך אונג סאן סו צ'י", נכתב על חלק מהשלטים שנושאים צעירים החולמים על בורמה דמוקרטית.

המנהיגה הספיקה לברך את התומכים מבעד לשער ביתה. לאחר שתשתחרר היא תראה סוף סוף את ילדיה וגם שניים מנכדיה שלא פגשה מעולם.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק