אגרטל מעליית הגג נמכר ב-43 מיליון ליש"ט

ההורים השאירו ירושת ענק - מבלי שידעו: אח ואחות מבריטניה פינו את בית הוריהם שמתו, ומצאו שם אגרטל נאה. הם כמעט התעלפו כשבית מכירות פומביות העריך את מחירו בכ-1.2 מיליון לירות שטרלינג. מעניין מה הייתה תגובתם כשהוא נמכר בסכום מדהים של 43 מיליון ליש"ט - 254 מיליון שקלים

לפעמים שווה לעשות ניקיון יסודי בבית: אח ואחות שפינו את בית הוריהם בעיירה פינר במידלסקס, בריטניה, מצאו ארגטל - שסידר אותם, את ילדיהם וכנראה גם את נכדיהם לכל החיים.

כשהשניים איתרו את האגרטל הנדיר, הם שמו אותו על כוננית ספרים, והמשיכו לטפל ביתר הרכוש של הוריהם, שמתו. רק בשלב מאוחר יותר הם החליטו שאולי הוא שווה משהו, והציעו אותו למכירה פומבית.

האחים, שזהותם נותרה אנונימית, הביאו את החפץ לבית המכירות הפומביות המקומי. הצוות התרגש מהמציאה והעריך את שוויה ב-800 אלף עד 1.2 מיליון ליש"ט - יותר מ-7 מיליון שקלים.

הקונים: אנשי עסקים סינים

האח והאחות הנרגשים כמובן לא ציפו לסכום עתק שכזה. אך גם אנשי בית המכירות לא ציפו לתגובתם של קונים סינים, שהציעו, לאחר 30 דקות של התמקחויות, הצעת-עתק של 43 מיליון ליש"ט, 254 מיליון שקלים.

עד סוף המכירה, המחיר עלה ועלה במיליון ליש"ט בכל פעם. לבסוף כאמור ניצחו אנשי עסקים סינים, וקנו את האגרטל. בשלב מסוים, כך מדווח עיתון ה"טלגרף" הבריטי, האחות כמעט התעלפה ויצאה מהחדר לשאוף אוויר.

ארגטל החרסינה, שהיה שייך לשושלת צ'יאנלונג הסינית במאה ה-18, הוא ככל הנראה חפץ האמנות הסינית היקר ביותר שנמכר אי פעם במכירה פומבית. המחיר הכולל, יחד עם עמלות, היה 53,105,000 מיליון ליש"ט.

"הם לא ידעו מה יש להם ביד"

הלן פורטר, עובדת בבית המכירות, אמרה כי: "האח והאחות לא ידעו מה היה להם ביד. הם קיוו, אז לא העזו להאמין עד שהפטיש הכה". המוכרים ביקשו להישאר אנונימיים.

טרם ידוע בוודאות איך הגיע האגרטל לידי המשפחה הבריטית, אך ככל הנראה הוא נרכש או הובא להם בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק