"ללוביץ אסור היה אפילו לנהוג"‎

בגרמניה שוקלים להקשיח את הנהלים עבור הטייסים בעקבות התרסקות המטוס באלפים, ונבדקת האפשרות לבדיקות נפשיות לטייסים וטייסי משנה. במקביל מתפרסמים בגרמניה פרטים חדשים על טייס המשנה, שככל הנראה השתמש בתרופת מרשם חזקה שהייתה אמורה למנוע ממנו לטוס - ואפילו לנהוג

אנדראס לוביץ, ארכיון

עברו הבעייתי של טייס המשנה מוסיף להיחשף: אנדראס לוביץ, טייס המשנה שריסק את המטוס של חברת "ג'רמן ווינגס" וגרם למותם של 149 אנשי צוות ונוסעים, היה תחת השפעת תרופה נגד חרדה. היום (חמישי) העיתון הגרמני "בילד" דווח כי התרופה, "לורזפאם" שמה, הייתה חזקה במיוחד ואף הגבירה ככל הנראה את הנטיות האובדניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדיווח עולה כי המרשם הוענק ללוביץ על מנת לטפל ב"דיכאון, חרדה והתקפי פאניקה". מדובר בכדור שהשפעותיו כה חזקות, עד כי מומלץ למשתמשים לא לנהוג במכונית - ובוודאי שלא להטיס מטוס. מומחים רפואיים טענו כי השימוש בתרופה יכול להגביר את הסכנה לפגיעה עצמית.

מקורות סיפרו ל"בילד" כי לוביץ שיקר בעבר לרופאיו לגבי עבודתו ואמר להם כי הוא בחופש - על מנת שיקבל טיפול. בשנים האחרונות מצבו הנפשי הוגדר יציב יחסית, אך בשבועות האחרונים הוא נפגש עם רופאים לפחות שלוש פעמים בגלל דיכאון וגם כי חשש שיאבד את ראייתו.

החיפושים אחר שרידי הנוסעים (רויטרס)

הופסקו החיפושים אחר הגופות, הסלולריים שנמצאו ייבדקו

בשבוע שעבר דווח כי בביתו של לוביץ נמצא "הר של כדורים", שמוכיח ככל הנראה כי הפסיק לקחת חלק מהתרופות שהיו רשומות עבורו.

במקביל, בגרמניה בוחנים מחדש את החמרת הנהלים לטיייסים: אלכסנדר דוברינדט, שר התחבורה הגרמני, הודיע על הקמת צוות משימה, שיבחן בין השאר כיצד לבדוק את כשירותם הנפשית של הטייסים. כמו כן ייבדקו נהלי הבטיחות של דלת תא הטייס, שלוביץ נעל מבפנים על מנת למנוע מהטייס להציל את הנוסעים.

סבל מדיכאון וחרדה. לוביץ

יותר משבוע לאחר התרסקות טיסת חברת "ג'רמן ווינגס" באלפים הצרפתיים, הפסיקו אתמול הצוותים בשטח את החיפושים אחר גופות 150 הנוסעים ואנשי הצוות שנספו באסון התעופה. כעת מתרכזים המאמצים באיתור ואיסוף של החפצים האישיים בזירה, למרות שמרביתם ניזוקו באופן מהותי.

"בזירת ההתרסקות אין יותר גופות נראות לעין", הסביר נציג משטרת צרפת את הסיבה להפסקת החיפושים. הוא הדגיש כי כעת ינסו הצוותים בשטח לאתר בנוסף ממצאים שיסייעו לחקירת ההתרסקות. רק שלשום דווח כי בזירה נמצאו מספר טלפונים סלולריים, בהם אחד מתפקד שתיעד את הרגעים האחרונים בטיסה. החוקרים יבדקו ביממות הקרובות את תוכן הטלפונים, שמרביתם נפגמו במהלך ההתרסקות.

תשלם פיצוי נכבד? ג'רמן ווינגס (רויטרס)

מאות מיליוני דולרים כפיצויים

חברת האם של "ג'רמן ווינגס", לופטהנזה, הודיעה השבוע כי הקצתה 278 מיליון אירו שיועמדו כסכום פיצויים למשפחות הקורבנות וכיסוי נזקי האירוע. לא מדובר בשלב זה בפיצוי מיידי למשפחות, אלא בכספי ביטוח שיועדו להתגוננות מפני "תביעות עתידיות ואפשריות".

דובר של חברת לופטהנזנה הודיע על היקף הביטוח של קונצרן הביטוח "אליאנץ", שמוערך בכ-300 מיליון דולרים. בנוסף לפיצוי הכספי למשפחות ההרוגים, על חברת לופטהנזה לשלם גם עבור המטוס ההרוס - שבוטח בכ-6.5 מיליוני דולרים. כמו כן, חלק מהסכום יוקצה לכיסוי עלויות משלחות החיפוש.