מאיץ החלקיקים בשוויץ יצר "מיני מפץ גדול"

אחרי חודשים של ניסויים, תקלות ואזהרות מאסון שיחריב את העולם, מדעני המרכז האירופי לחקר הגרעין הצליחו לגרום להתנגשות במאיץ החלקיקים המפורסם. העולם שרד אבל תשובות לשאלות הקיומיות, עדיין אין

אחרי אינספור תקלות, הפיזיקאים ב"צרן", שוויץ, הצליחו ליצור "מפץ גדול" קטן: מאיץ החלקיקים המפורסם גרם להתנגשות של שני אטומים. התנגשות האטומים יצרה חום בטמפרטורה שגדולה פי מיליון מהטמפרטורה במרכזה של השמש - חום שלא נוצר מאז המפץ הגדול שעל פי התיאוריות המדעיות, יצר את היקום.

קבוצות שונות שהתנגדו לניסוי חששו שניסיונות השחזור במרכז הגרעין האירופי "צרן" יגרמו לאסונות רבים בתגובת שרשרת, אבל לפחות בינתיים, הניסוי מוגדר כמוצלח ולא מזיק.

עכשיו הפיזיקאים שמגיעים מכל רחבי העולם ,כולל מומחים מישראל, לומדים את הממצאים אחרי הפיצוץ. הם מנסים לגלות בעזרת הניסוי במאיץ מה גורם לאטומים להתחבר ולקבל את המסה שלהם, או במילים אחרות - כיצד הפיצוץ הזה, בגרסתו המוגדלת, יצר את הכוכבים ואת היקום.

"נרגשים מההישג", אבל עדיין לא יכולים להסביר איך נברא העולם    

בניסוי, האיצו המדענים אטומים ללא אלקטרון במהירות עצומה בכיוונים מנוגדים, במנהרה מיוחדת שנחפרה מתחת לאדמה במכון המחקר הגרעיני סמוך לז'נווה. הפרוייקט עבר כמה תקלות ועיכובים, חלקם יוחסו לטעויות אנוש וחלקם נראו כמו הכוונת בורא עולם שפשוט לא רוצה שהאנושות תגלה את הטריק.

ד"ר דיוויד אוואנס מאוניברסיטת בירמינגהם, אמר לעיתון ה"דיילי טלגרף" כי "אנחנו נרגשים מההישג, המאיץ יצר מיני-מפץ גדול, יצרנו את הטמפרטורה הגבוהה ביותר שמישהו הצליח להפיק אי פעם". המדענים האירופים הגיעו לטמפרטורה של יותר מעשרה טריליון מעלות. "אנחנו לומדים עכשיו את התהליך ואת ההשלכות והפיזיקאים מקווים שעכשיו נדע יותר על הכוחות הפועלים ביקום על כוחותיו של הטבע", הוסיף ד"ר אוואנס.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק