מיינמאר מפספסת הזדמנות לדמוקרטיה

החונטה השלטת במיינמאר (בורמה) מפספסת הזדמנות להביא את הדמוקרטיה לרחובות הבירה לשעבר יאנגון. העולם מגנה את הטיית הבחירות והשימוש הציני שעושים השליטים בהליך הדמוקרטי. בינתיים, און סאן סו צ'י עדיין ממתינה בביתה שיבוא יום והדמוקרטיה תגיע לבורמה

בוחרים בבורמה (רויטרס)

אזרחי בורמה, או כפי שהממשל מכנה אותה - מיינמאר - יצאו היום לבחירות הראשונות במדינה ב-20 השנים האחרונות. מדובר במהלך יוצא דופן של החונטה השלטת, שנראה בעיני האופטימיים כצעד לכיוון הדמוקרטיה, אבל ברוב העולם, גם בין הקהילה הבינלאומית, הבחירות האלה אינן כשרות. "הבחירות שנערכות היום בבורמה הם הכל מלבד אמיתיות", אמר הנשיא אובמה במהלך ביקורו בהודו.

המפלגה שזוכה לתמיכת הרוב המוחלט של התושבים, "הליגה הלאומית למען דמוקרטיה", מפלגתה של אווג סאן סו צ'י, מחרימה את הבחירות האלו. ועל פי העדויות מיאנגון, העיר הגדולה שהודחה מתפקידה כבירה, המפלגה השולטת מוציאה את האנשים להצביע עבור המועמדים שהיא מציעה. "הרשויות בכל הרמות מכריחות את האנשים לצאת ולהצביע עבור מפלגה ידועה מראש", טוענים באופוזיציה.

סו צ'י 20 שנה במעצר בית

התפתחות מעניינת במהלך היום היא סירובם של כמה חיילים, בשירותם של הגנרלים, לצאת להצביע בבחירות האלה. הדבר עשוי להתפרש כמרד בגנרלים השולטים ולחרוץ את דינם למוות במשטר שידוע באכזריותו למתנגדיו. שגריר בריטניה בבורמה (בריטניה היא בין המדינות שמתעקשות להמשיך לקרוא למדינה בורמה ולא מיינמאר) אמר ש"החונטה הצבאית פספסה הזדמנות יוצאת דופן להיטיב את מצבה של האומה הבורמזית".

סאן סו צ'י הייתה מנהיגת המפלגה הדמוקרטית במדינה. בבחירות שנערכו לפני עשרים שנה היא זכתה לרוב הקולות וזכתה גם בפרס נובל, אך מהחונטה השלטת היא קיבלה צו מעצר - מעצר בית, בו היא שוהה עד היום.

רוצים לקבל עוד עדכונים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק