אובמה על הבחירות: "זה מרגיש רע"

תוצאות בחירות אמצע הקדנציה מעידות על מפלה למפלגה הדמוקרטית וניצחון גדול לרפובליקנים. הנשיא אובמה יצא הערב למצלמות והגיב: "במהלך השנתיים האחרונות עשינו מאמצים להבטיח את ההתאוששות הכלכלית, אבל רבים עדיין לא מרגישים את היתרונות", אמר אובמה במסיבת עיתונאים בבית הלבן. "לאף מפלגה אין מונופול על השכל"

"אין ספק שהדאגה מס' 1 של הציבור היא הכלכלה, אבל לא התקדמנו כפי שהיינו צריכים להתקדם" – כך אומר הערב הנשיא אובמה, בתגובה ראשונה למצלמות על המפלה בבחירות אמצע הקדנציה.

"במהלך השנתיים האחרונות עשינו מאמצים להבטיח את ההתאוששות הכלכלית, אבל אנשים רבים עדיין לא מרגישים את היתרונות של זה", אמר אובמה במסיבת עיתונאים שקיים בבית הלבן. "לאף מפלגה את מונופול על השכל, הדמוקרטים והרפובליקנים צריכים לעבוד יחד".

הנשיא הוסיף: "אנו לא נעים למקום הנכון במונחים של כלכלה. קיצוץ המיסים לא יספיק כדי להחזיר את השוק לעבודה, כדי לצמצם את מימדי האבטלה. הכלכלה תקועה בניוטרל - אנחנו לא מתקדמים קדימה. אני צריך לקחת אחריות  ולדאוג שעסקים יצליחו יותר, אנחנו צריכים לדאוג למגזר העסקי, יש לנו רעיונות כיצד לעשות את זה".

אובמה נשאל "איך זה מרגיש", והשיב: "זה מרגיש רע. אני חש עצב ושואל את השאלה אם הייתי יכול לעשות משהו אחר כדי שהמועמדים שהפסידו היו עדיין כאן". אובמה הוסיף כי המטרה שלו היא לשבת עם הנבחרים הרפובליקנים בשבועות הקרובים ולראות "איך נעים קדימה מבלי להזיק - גם תמיכה בעסקים וגם בשכבות החלשות".

"אני צריך לקחת אחריות ישירה על השיפור האיטי בכלכלה", לדברי הנשיא, "אני יודע שכשאתה צריך להתרוצץ בין בתי הקונגרס בשליטת שתי מפלגות שונות -  זה עומד להיות קשה".

לקראת תום שלב השאלות עבר אובמה לנימה אישית. "אתם יודעים, גם קלינטון וגם רייגן עמדו כאן במקום שאני עמדתי ונשאלו את אותם השאלות, אולי זה משהו שכל נשיא צריך לעבור", אמר לעיתונאים. "זה לא שאני מציע לכל נשיא לקבל את ההצלפה שקיבלתי אמש, אבל זהו תהליך הגדילה שלי , אלו יחסיי עם האמריקנים. אני בטוח שיהיו מורדות ועליות במהלך תפקידי".

"אי אפשר למנוע מהומואים לשרת בצבא"

בתום מסיבת העיתונאים נשאל הנשיא על שילוב הומוסקסואלים בצבא. על כך השיב אובמה "אני מאמין שאם משהו מוכן לשרת בצבא במדים ולסכן את חייו, אי אפשר למנוע ממנו לעשות את זה כי הוא הומוסקסואל", וסיכם: "זו לא סוגיה מפלגתית, לשתי המפלגות יש יחס שווה לנושא".

במסגרת בחירות אמצע הקדנציה הנערכות כל ארבע שנים הצביעו תושבי ארצות הברית ל-435 נבחרי בית הנבחרים, לשליש ממושבי הסנאט, 37 במספר ולמושלים בחלק מהמדינות. התוצאות הרשמיות קבעו מהפך בבית הנבחרים - רוב של 240 מושבים לרפובליקנים מול 184 מושבים לדמוקרטים, כאשר גורלם של 11 מושבים עדיין לא ברור.

בסנאט, הסיעה הדמוקרטית מחזיקה ברוב של 51 מושבים מול 46 מושבים לרפובליקנים, אך אובמה ספג מכה אישית כשהמושב שלו לשעבר באילינוי עבר לידי הרפובליקנים. התוצאות של 3 מושבים עדיין לא התקבלו.

"המנצח האמיתי היום הוא העם האמריקני"

"הנשיא אובמה ישמע את קולנו", כך אמר הבוקר בדמעות - ג'ון ביינר, מי שיהיה כנראה מנהיג הרוב הרפובליקני בקונגרס. ביינר אמר בנאום הניצחון שלו כי עדיין אי אפשר לחגוג. "אנחנו לא יכולים לשמוח כשהאבטלה ממשיכה לעלות ושבעלי העסקים לא מצליחים להתפרנס בכבוד. המנצח האמיתי היום הוא העם האמריקני", סיכם.

הרפובליקנים הצליחו להעביר לידם לפחות שלושה מושבים בסנאט ואנשי "מסיבת התה", המועמדים הרפובליקנים "החדשים" מפלורידה וקנטאקי יתחילו כהונה של שש שנים בבית העליון ויספקו קול חדש ולא מוכר על גבעת הקפיטול.

המפלגה הדמוקרטית - מפלגתו של הנשיא אובמה הפסידה, כצפוי, את הרוב שהיה לה בבית הנבחרים. עם זאת, למרות שהדמוקרטים הפסידו מושבים גם בסנאט, הם ככל הנראה ישמרו על הרוב בבית העליון.

הדמוקרטים, שהתכוננו לחמור ביותר, לא מרוצים, אבל יודעים שלפחות רוב בסנאט, יאפשר את המשך החקיקה של הנשיא בנושא כלכלה, בריאות, חינוך ועוד נושאים. "זה יהיה קשה יותר מהשנתיים האחרונות, אבל וושינגטון לא תכנס להקפאה", אמר הפרשן הפוליטי של רשת CNN, ג'ונתן מן, שהדגיש
כי אובמה יאלץ כעת לבצע תמרונים בכדי להמשיך ולערוך את השינויים בכלכלה האמריקנית.

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר ואהרון ברנע

 רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק