רוב רפובליקני בבית הנבחרים

אתמול ב-6:00 בבוקר, שעון החוף המזרחי, יצאו האמריקנים לקבוע את זהותה של המדינה בשנתיים הקרובות. לאחר 14 שעות בהן הקלפיות היו פתוחות, מסתמן כי אובמה הפסיד את ברוב בבית הנבחרים אך הצליח לשמר את הרוב הדמוקרטי בסנאט

בחירות אמצע הקדנציה: האמריקנים יצאו אתמול להצביע ולבחור בדרך האמריקנית וכיצד יתנהלו השנתיים הנותרות של נשיא ארה"ב ברק אובמה. במסגרת הבחירות הנערכות כל ארבע שנים הצביעו תושבי ארצות הברית ל-435 נבחרי בית הנבחרים, לשליש ממושבי הסנאט, 37 במספר ולמושלים בחלק מהמדינות.

על פי הסקרים האחרונים המדווחים בכלי התקשורת בארצות הברית, מסתמן כי יש מהפך בבית הנבחרים - רוב של 227 מושבים לרפובליקנים מול 178 מושבים לדמוקרטים, כאשר גורלם של 30 מושבים עדיין לא ברור.

בסנאט, הסיעה הדמוקרטית מחזיקה ברוב של 51 מושבים מול 49 מושבים לרפובליקנים, אך אובמה ספג מכה אישית כשהמושב שלו לשעבר באילנוי, עבר לידי הרפובליקנים.

"המנצח האמיתי היום הוא העם האמריקני"

"הנשיא אובמה ישמע את קולנו", כך אמר הבוקר בדמעות - ג'ון ביינר, מי שיהיה כנראה מנהיג הרוב הרפובליקני בקונגרס. ביינר אמר בנאום הניצחון שלו כי עדיין אי אפשר לחגוג. "אנחנו לא יכולים לשמוח כשהאבטלה ממשיכה לעלות ושבעלי העסקים לא מצליחים להתפרנס בכבוד. המנצח האמיתי היום הוא העם האמריקני", סיכם.

הרפובליקנים הצליחו להעביר לידם לפחות שלושה מושבים בסנאט ואנשי "מסיבת התה", המועמדים הרפובליקנים "החדשים" מפלורידה וקנטאקי יתחילו כהונה של שש שנים בבית העליון ויספקו קול חדש ולא מוכר על גבעת הקפיטול.

המפלגה הדמוקרטית - מפלגתו של הנשיא אובמה הפסידה, כצפוי, את הרוב שהיה לה בבית הנבחרים. עם זאת, למרות שהדמוקרטים הפסידו מושבים גם בסנאט, הם ככל הנראה ישמרו על הרוב בבית העליון.

הדמוקרטים, שהתכוננו לחמור ביותר, לא מרוצים, אבל יודעים שלפחות רוב בסנאט, יאפשר את המשך החקיקה של הנשיא בנושא כלכלה, בריאות, חינוך ועוד נושאים. "זה יהיה קשה יותר מהשנתיים האחרונות, אבל וושינגטון לא תכנס להקפאה", אמר הפרשן הפוליטי של רשת CNN, ג'ונתן מן, שהדגיש
כי אובמה יאלץ כעת לבצע תמרונים בכדי להמשיך ולערוך את השינויים בכלכלה האמריקנית.

 רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק