הקשר האוסטרלי של המטענים מתימן

אנואר אל-עוואקי, אחד מהמנהיגים הרוחניים של אל קעידה, הוא אחד החשודים המרכזיים בשליחת המטענים מתימן לארה"ב, במטרה לפגוע במטרות יהודיות. החוקרים מתמקדים כעת גם בקשרים שלו עם מאמינים אוסטרליים, בחשד שסייעו לאימאם - שבכלל נולד בארה"ב

ככל שחקירת מטעני-הנפץ שנשלחו מתימן לארה"ב מתקדמת, הולך ומתברר שמדובר בקשר חובק עולם: החוקרים מתמקדים כעת גם באזרחים אוסטרלים, בעלי קשר לפעילי טרור תימניים.

הרשויות באוסטרליה עוקבות אחר שיחות טלפון ותכתובות דואר אלקטרוני שהתקיימו בין תימן לאוסטרליה לפחות מאז תחילת השנה, במטרה לאתר קשרים בין קבוצת הפעילים התימנית בהנהגתו של אנואר אל-עוולאקי לבין מאמיניו ביבשת.

בכיר בצוות החקירה אמר לכלי התקשורת האוסטרליים כי פעילותם של מאמיני אל-עוואלקי במדינה נמצאים "ממש בלב" החקירות. מספר כוהני-דת מוסלמים תושבי אוסטרליה ידועים כמנויים לכתביו של עוולאקי, אימאם שנולד בארה"ב ומואשם שעורר השראה בין השאר לירי בבסיס פורט-הוד לפני שנה, לניסיון הפיגוע בטיסה לדיטרויט וגם למכונית הנפץ בטיימס סקוור, ניו יורק, במאי השנה.

החשד בשליחת מטעני הנפץ נפל באופן מיידי על ארגון אל-קעידה ועל שתי דמויות מרכזיות בו: עוואקי, מנהיג רוחני ואולי אף מבצעי, ואיברהים חסאן אל-אסירי, ראש אגף הפצצות בארגון.

עוואקי הוא האזרח האמריקני היחיד ברשימת יעדי החיסול של ה-CIA.

מבוקש בתימן: מהנדס חבילות הנפץ

איברהים אל-אסרי הוא, לפי החשד, המוח מאחורי מבצע שליחת החבילות הנפץ של אל-קעידה. הוא בסך הכל בן 28, אבל ארצות הברית תיתן הרבה כדי להניח את ידה על רב-המחבלים שמסתתר בתימן.

לפי טענת גורמי ביטחון אמריקנים, בשנים האחרונות ניסה אל-אסרי להוציא אל הפועל שני פיגועים משמעותיים. הראשון הוא ניסיון ההתנקשות בנסיך הסעודי מוחמד בין-נעיף. לפי החשד שלח אל-אסירי את אחיו הצעיר להתפוצץ בקרבת הנסיך לאחר שהטמין חומר נפץ בגופו. הניסיון נכשל ואחיו הצעיר התפוצץ בדרך למשימה ומת.

הגורמים האמריקנים הוסיפו כי הוא גם היה האחראי להטמנת הפצצה בתחתוניו של האזרח הניגרי שניסה להפיל מטוס נוסעים שטס לדטרויט שבארצות הברית. הפיגוע לא יצא אל הפועל לאחר שצוות המטוס ונוסעים אחדים הצליחו להשתלט על המחבל שהתקשה בהפעלת המטען שעל גופו.

החשד: אל-קאעידה הפילו מטוס בדובאי לפני חודשיים

האם התרסקות מטוס UPS בדובאי לפני כחודשיים הייתה ניסיון פיגוע ולא תקלה טכנית כפי שנחשד עד כה? חקירת האירוע מעלה כעת חשד כבד כי מי שעומד מאחורי ההתרסקות ההיא היא אנשי ארגון הטרור אל-קאעידה.

ב-3 בספטמבר המריא מטוס מטען של חברת UPS, מדגם ג'מבו 747, מדובאי לאחר שאסף חומרי שילוח ממדינות שונות ברחבי המזרח התיכון בדרכם לאירופה ולארצות הברית. זמן קצר לאחר ההמראה, התרסק המטוס, ובדיווחים שהתקבלו אז עלו תיאורים על עשן בתא הטייס.

חקירת האירוע העלתה תחילה שמדובר בתאונה אווירית, אולם האירועים בסוף השבוע גרמו לאמריקנים לחקור מחדש את התיק הזה - ככל הנראה על בסיס מידע מהמודיעין הסעודי, שידוע ביכולת החדירה הגבוהה שלו לתאי אל קאעידה בתימן. ככל שהתקדמה החקירה, עלה חשד כבד שמדובר בניסיון פיגוע.

בעקבות הראיות החדשות, חוששים בארצות הברית שזה היה ניסיון ראשון של אותה רשת אל-קאעידה שפועלת מתימן להעביר את המטענים הללו במטוסים לתוך ארצות הברית, ניסיון שנראה שוב במהלך סוף השבוע עם איתור צמד "חבילות הנפץ" באנגליה ובדובאי.

המטען בתימן עבר בשני מטוסים לפני שאותר

חקירת ניסיון הפיגוע נגד הקהילה היהודית בארצות הברית בסוף השבוע העלתה חשד למחדלי אבטחה נוספים: חברת התעופה "קטאר" של איחוד האמירויות הודיעה היום כי הקופסא שהכילה את מטען הנפץ עברה בשני מטוסים שונים, בטרם אותרה בנמל התעופה בדובאי. המטען הגיע מצנעא לדוחא והמשיך משם בטיסה נוספת לדובאי.

גם בבריטניה התברר כי היו ליקויים בסידורי האבטחה, לאחר שכוחות הביטחון התקשו לאתר את המטען. רק לאחר הגעת המידע אודות איתור החבילה על המטוס בדובאי, איתרו שם את המטען.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק