אובמה מתחנן: תמשיכו להאמין

הנשיא אובמה איבד גובה בשנתיים האחרונות. כשנבחר הגיעו 200,000 איש להריע לו, עכשיו פחות מ-20,000 תומכים הגיעו לתמוך בנשיא, בלי זמרים, בדרנים, או כוכבים אחרים, הוא נותר לגמרי לבדו מול הפרומפטר

נשיא בבעיה (רויטרס)

אובמה בצרות? נותרה יממה לבחירות אמצע הכהונה בארצות הברית וכעת מסתמן שהמפלגה הדמוקרטית, בראשה עומד נשיא ארה"ב המכהן, עומדת בפני הפסד השליטה בבתי הקונגרס ובסנאט.
כשברק אובמה חזר לשיקגו לאחר הניצחון ההיסטורי בבחירות לנשיאות, הריעו לו 200,000 תומכים. אז בליל ההכתרה, ביונסה, בונו ועיתונאים בולטים עמדו לצידו והריעו לסיכוי לשינוי.הפעם אף אחד מהם לא בא לתמוך בו בעיר הרוחות.

כעת מתחנן אובמה לקהל של 20,000 אנשים בלבד, שימשיכו להאמין בו למרות הקשיים. בנאום שנמשך כחצי שעה, הקריא הנשיא מהפרומפטר המפורסם: "עכשיו, אחרי שנתיים, אני יודע שחלק מההתלהבות שהרגשנו בפארק גרנט, נעלמה".

נכון לעת כתיבת מילים אלו, הדמוקרטים מחזיקים ברוב של 39 מושבים מ-435 המושבים בבית הנבחרים ורוב של עשרה מושבים בסנאט המונה מאה חברים. אך על פי הסקרים המוקדמים - מפלגתו של אובמה צפויה להפסיד 50 מושבים בבית הנבחרים ולפחות שישה בסנאט.
הדמוקרטים נחושים להחזיק במושבים של צפון דקוטה, אינדיאנה, ארקנסו וויסקונסין, הם צפויים לאבד את אוהיו, ניו האמפשייר, מיסורי וקנטאקי - מדינות שנחשבו מעוז דמוקראטי בעבר.

האם נראה עוד "מרחץ דמים" בוושינגטון ?

גם המושבים של נוואדה, קולורדו, אילינוי ופנסילבניה עשויים לעבור לידי הרפובליקנים ,כששרה פיילין כבר אמרה בעצרת בחירות "אתם מוכנים לצונאמי" פיילין התכוונה בדיוק למדינות האלה.

בשנת 1994 בעת שביל קלינטון כיהן כנשיא בכהונתו הראשונה בבית הלבן, הדמוקרטים הפסידו 54 מושבים בבית הנבחרים, וכינו את האירוע ההוא - "מרחץ הדמים" של קלינטון. בסקר שנערך על ידי הסי-אן-אן נראה שהיום מצבה של המפלגה הדמוקרטית - גרוע עוד יותר.

בסקר אחר שנערך על ידי רשת אי בי סי, עולה כי 47% מהבוחרים טוענים שהמפלגה צריכה לנסות ולראות אם אובמה צריך להישאר המועמד בבחירות שיערכו ב-2012. רבים מהם היו רוצים לראות את הילרי קלינטון מובילה את המפלגה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק