מבוקש בתימן: מהנדס חבילות הנפץ

מומחים אמריקנים בטוחים כי גילו מי האיש שאחראי לשליחת חבילות הנפץ: מדובר בצעיר סעודי בן 28 המסתתר בתימן. עם היסטוריה עשירה בניסיונות פיגוע ומוח מתוכחם - איברהים אל-אסירי הוא כרגע החשוד המרכזי במעשה. בעבר כבר שלח את אחיו הצעיר להתפוצץ ליד הנסיך הסעודי והיה אחראי להטמנת הפצצה בתחתוניו של המחבל מדטרויט

המהנדס שמאחורי חבילות הנפץ: איברהים אל-אסרי הוא, לפי החשד, המוח מאחורי מבצע שליחת החבילות הנפץ של אל-קעידה. הוא בסך הכל בן 28, אבל ארצות הברית תיתן הרבה כדי להניח את ידה על רב-המחבלים שמסתתר בתימן.

לפי טענת גורמי ביטחון אמריקנים, בשנים האחרונות ניסה אל-אסרי להוציא אל הפועל שני פיגועים משמעותיים. הראשון הוא ניסיון ההתנקשות בנסיך הסעודי מוחמד בין-נעיף. לפי החשד שלח אל-אסירי את אחיו הצעיר להתפוצץ בקרבת הנסיך לאחר שהטמין חומר נפץ בגופו. הניסיון נכשל ואחיו הצעיר התפוצץ בדרך למשימה ומת.

הגורמים האמריקנים הוסיפו כי הוא גם היה האחראי להטמנת הפצצה בתחתוניו של האזרח הניגרי שניסה להפיל מטוס נוסעים שטס לדטרויט שבארצות הברית. הפיגוע לא יצא אל הפועל לאחר שצוות המטוס ונוסעים אחדים הצליחו להשתלט על המחבל שהתקשה בהפעלת המטען שעל גופו.

היום: תרגיל אבטחה בנתב"ג

גורמי הביטחון וההצלה יקיימו היום תרגיל מיוחד בנמל התעופה בן גוריון לבחינת המוכנות לתרחישים שונים ובראשם התרסקות מטוס. התרגיל ייחל היום בשעה 10:00 וייקחו בו חלק כוחות גדולים של משטרה, כ-100 אמבולנסים וכוחות כיבוי אש.

"התרגיל יבחן את יכולתנו לטפל במספר רב של פצועים בזמן קצר", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין. "נבחן את שיתוף הפעולה בין הגורמים והמוכנות לתרחישי קיצון של תאונות אוויריות", הוסיף בין.

החשד: אל-קאעידה הפילו מטוס בדובאי לפני חודשיים

האם התרסקות מטוס UPS בדובאי לפני כחודשיים הייתה ניסיון פיגוע ולא תקלה טכנית כפי שנחשד עד כה? חקירת האירוע מעלה כעת חשד כבד כי מי שעומד מאחורי ההתרסקות ההיא היא אנשי ארגון הטרור אל-קאעידה.

ב-3 בספטמבר המריא מטוס מטען של חברת UPS, מדגם ג'מבו 747, מדובאי לאחר שאסף חומרי שילוח ממדינות שונות ברחבי המזרח התיכון בדרכם לאירופה ולארצות הברית. זמן קצר לאחר ההמראה, התרסק המטוס, ובדיווחים שהתקבלו אז עלו תיאורים על עשן בתא הטייס.

חקירת האירוע העלתה תחילה שמדובר בתאונה אווירית, אולם האירועים בסוף השבוע גרמו לאמריקנים לחקור מחדש את התיק הזה - ככל הנראה על בסיס מידע מהמודיעין הסעודי, שידוע ביכולת החדירה הגבוהה שלו לתאי אל קאעידה בתימן. ככל שהתקדמה החקירה, עלה חשד כבד שמדובר בניסיון פיגוע.

בעקבות הראיות החדשות, חוששים בארצות הברית שזה היה ניסיון ראשון של אותה רשת אל-קאעידה שפועלת מתימן להעביר את המטענים הללו במטוסים לתוך ארצות הברית, ניסיון שנראה שוב במהלך סוף השבוע עם איתור צמד "חבילות הנפץ" באנגליה ובדובאי.

המטען בתימן עבר בשני מטוסים לפני שאותר

חקירת ניסיון הפיגוע נגד הקהילה היהודית בארצות הברית בסוף השבוע העלתה חשד למחדלי אבטחה נוספים: חברת התעופה "קטאר" של איחוד האמירויות הודיעה היום כי הקופסא שהכילה את מטען הנפץ עברה בשני מטוסים שונים, בטרם אותרה בנמל התעופה בדובאי. המטען הגיע מצנעא לדוחא והמשיך משם בטיסה נוספת לדובאי.

גם בבריטניה התברר כי היו ליקויים בסידורי האבטחה, לאחר שכוחות הביטחון התקשו לאתר את המטען. רק לאחר הגעת המידע אודות איתור החבילה על המטוס בדובאי, איתרו שם את המטען.

נעצרה חשודה בתימן

רשויות הביטחון בתימן עצרו חשודה במשלוח מטעני החבלה מהבירה צנעא במטרה לפגוע בבתי כנסת בשיקגו, כך אמר נשיא תימן במסיבת עיתונאים שקיים אתמול אחר הצהריים.

במקביל הודיעה בריטניה כי תאסור כניסה או מעבר של מטוסי מטען שמגיעים מתימן לשטח הממלכה, וגם ארצות הברית הודיעה כי עד להשלמת החקירה לא תהיה כניסה של מטוסי דואר ומטען מתימן לשטחה. שרת הפנים הבריטית אמרה אתמול אחר הצהריים: "אני יכולה לאשר שזה היה מטען חי שיכול היה להתפוצץ. אם המטען היה עולה למטוס – הוא היה עלול להפיל אותו".

בינתיים מתחזקת ההערכה כי ארגון אל-קאעידה הוא זה שעומד מאחורי הנסיונות הכושלים לשלוח בדואר חבילות נפץ לשני בתי כנסת בשיקגו. האבטחה סביב בתי הכנסת בארצות הברית הוגברה משמעותית. הנשיא אובמה גינה אמש את ניסיון הפיגוע ואישר שהמטרה אכן הייתה לפגוע במוסדות יהודיים בעיר שיקגו.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק