החשד: אל-קאעידה הפילו מטוס בדובאי לפני חודשיים

הרשויות בארה"ב חושדות כי מטוס מטען של חברת UPS, שהתרסק לפני כחודשיים בדובאי, הופל באמצעות מטען חבלה שהטמינו אנשי ארגון הטרור אל-קאעידה. עד כה סברו בדובאי כי תקלה טכנית היא שגרמה להתרסקות, בה נהרגו 2 בני אדם, אבל עכשיו התיק נפתח מחדש

האם התרסקות מטוס UPS בדובאי לפני כחודשיים הייתה ניסיון פיגוע ולא תקלה טכנית כפי שנחשד עד כה? חקירת האירוע מעלה כעת חשד כבד כי מי שעומד מאחורי ההתרסקות ההיא היא אנשי ארגון הטרור אל-קאעידה.

ב-3 בספטמבר המריא מטוס מטען של חברת UPS, מדגם ג'מבו 747, מדובאי לאחר שאסף חומרי שילוח ממדינות שונות ברחבי המזרח התיכון בדרכם לאירופה ולארצות הברית. זמן קצר לאחר ההמראה, התרסק המטוס, ובדיווחים שהתקבלו אז עלו תיאורים על עשן בתא הטייס.

חקירת האירוע העלתה תחילה שמדובר בתאונה אווירית, אולם האירועים בסוף השבוע גרמו לאמריקנים לחקור מחדש את התיק הזה - ככל הנראה על בסיס מידע מהמודיעין הסעודי, שידוע ביכולת החדירה הגבוהה שלו לתאי אל קאעידה בתימן. ככל שהתקדמה החקירה, עלה חשד כבד שמדובר בניסיון פיגוע.

בעקבות הראיות החדשות, חוששים בארצות הברית שזה היה ניסיון ראשון של אותה רשת אל-קאעידה שפועלת מתימן להעביר את המטענים הללו במטוסים לתוך ארצות הברית, ניסיון שנראה שוב במהלך סוף השבוע עם איתור צמד "חבילות הנפץ" באנגליה ובדובאי.

המטען בתימן עבר בשני מטוסים לפני שאותר

חקירת ניסיון הפיגוע נגד הקהילה היהודית בארצות הברית בסוף השבוע העלתה חשד למחדלי אבטחה נוספים: חברת התעופה "קטאר" של איחוד האמירויות הודיעה היום כי הקופסא שהכילה את מטען הנפץ עברה בשני מטוסים שונים, בטרם אותרה בנמל התעופה בדובאי. המטען הגיע מצנעא לדוחא והמשיך משם בטיסה נוספת לדובאי.

גם בבריטניה התברר כי היו ליקויים בסידורי האבטחה, לאחר שכוחות הביטחון התקשו לאתר את המטען. רק לאחר הגעת המידע אודות איתור החבילה על המטוס בדובאי, איתרו שם את המטען.

נעצרה חשודה בתימן

רשויות הביטחון בתימן עצרו חשודה במשלוח מטעני החבלה מהבירה צנעא במטרה לפגוע בבתי כנסת בשיקגו, כך אמר נשיא תימן במסיבת עיתונאים שקיים אתמול אחר הצהריים.

במקביל הודיעה בריטניה כי תאסור כניסה או מעבר של מטוסי מטען שמגיעים מתימן לשטח הממלכה, וגם ארצות הברית הודיעה כי עד להשלמת החקירה לא תהיה כניסה של מטוסי דואר ומטען מתימן לשטחה. שרת הפנים הבריטית אמרה אתמול אחר הצהריים: "אני יכולה לאשר שזה היה מטען חי שיכול היה להתפוצץ. אם המטען היה עולה למטוס – הוא היה עלול להפיל אותו".

בינתיים מתחזקת ההערכה כי ארגון אל-קאעידה הוא זה שעומד מאחורי הנסיונות הכושלים לשלוח בדואר חבילות נפץ לשני בתי כנסת בשיקגו. האבטחה סביב בתי הכנסת בארצות הברית הוגברה משמעותית. הנשיא אובמה גינה אמש את ניסיון הפיגוע ואישר שהמטרה אכן הייתה לפגוע במוסדות יהודיים בעיר שיקגו.

המטענים: חומר נפץ תעשייתי רב עוצמה

הרשויות בשלוש מדינות סיכלו בסוף השבוע במאמץ משותף את שליחתם של מטעני חבלה על מטוסי מטען, שלפחות שניים מהם נתפסו בדובאי ובאנגליה. בדובאי נמצא מטען חבלה במשלוח של FEDEX מתימן, והמשטרה המקומית מסרה כי המטען הכיל חומר נפץ רב עוצמה הנושא את כל הסממנים של אל-קאעידה. האבקה הלבנה של חומר הנפץ נמצאה במיכל דיו של מדפסת, שחובר למעגל חשמלי ואליו הוצמד שבב של טלפון סלולרי, שנועד להפעיל את המטען מרחוק.

המטען השני נמצא בשדה תעופה במרכז אנגליה. בדיקות ראשוניות גילו כי שתי החבילות הכילו PETN, חומר נפץ תעשייתי רב עוצמה, וכן חומר כימי מסויים בו נעשה שימוש גם בניסיון הפיגוע במטוס לדטרויט בדצמבר 2009.

מתקפת מטעני החבלה יצרה חשש כבד בארה"ב, שם הוחלט לאסור כליל על הגעת מטענים שמקורם בתימן לאחר יממה שלמה של חיפושים במטוסים ומטענים אחר חומרי נפץ. גורמים רשמיים בארה"ב מסרו כי קרוב לוודאי שהאגף התימני של אל-קאעידה, מי שאחראי גם על ניסיון הפיגוע במטוס לדטרויט בשנה שעברה, הוא שאחראי גם על גל חבילות הנפץ הנוכחי.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק