"יעד המטענים: בית כנסת להומואים"

לאן נשלחו חבילות הנפץ מתימן? רב בקהילה היהודית בשיקגו טוען כי הכתובת שהייתה רשומה על החבילות היא זו של בית כנסת בשיקגו שעל חבריו נמנים רבים מבני הקהילה ההומו-לסבית. הוא טען כי שמע את הדברים מפי מקור בכיר המקורב לחקירה. אמש נעצרה בתימן חשודה בשליחת המטענים, סטודנטית לרפואה המקורבת לאל-קעידה

האם בית הכנסת להומואים ולסביות בשיקגו היה יעד הטרור של אל-קעידה? כך לפחות טוען הרב האמריקני מיכאל צדק ששמע את הדברים מפי מקור בכיר המקורב לחקירה. בינתיים המשיכו יהודי ארצות הברית לקיים את תפילות השבת תחת מעטה כבד של אבטחה.

הרשויות האמריקניות עדיין מסרבות להודות באופן רשמי לאיזה כתובות יועדו חבילות הנפץ. אבל הרב שעומד בראש בית כנסת בשיקגו טוען כי מקור המקורב לחקירה אמר כי אחת החבילות נשלחה לכתובתו של בית כנסת שנהג לתמוך בשיתופם של בעלי נטיות הומו-לסביות בתפילות.

"המקור אמר לי שיש לו חדשות טובות וחדשות רעות", אמר הרב צדק. "החדשות הטובות הן שהקהילה שלי לא הייתה אחד מהיעדים והרעות הן שבית הכנסת אור-קדש כן הייתה". מיד התקשרתי למכרי בבית הכנסת "אור קדש" כדי לחזק אותם.

רובין סמפלינר, חבר לשעבר בקהילת "אור קדש" אמרה שהיא הייתה המומה כששמעה את החדשות. "אנחנו בסך הכל קהילה קטנה שמונה כ-100 חברים", אמרה סמפלינר. "גם כשמעתי את החדשות לא תיארתי לעצמי שאנחנו באמת המטרה", היא הוסיפה.

נעצרה חשודה בתימן

רשויות הביטחון בתימן עצרו חשודה במשלוח מטעני החבלה מהבירה צנעא במטרה לפגוע בבתי כנסת בשיקגו, כך אמר נשיא תימן במסיבת עיתונאים שקיים אתמול אחר הצהריים.

במקביל הודיעה בריטניה כי תאסור כניסה או מעבר של מטוסי מטען שמגיעים מתימן לשטח הממלכה, וגם ארצות הברית הודיעה היום כי עד להשלמת החקירה לא תהיה כניסה של מטוסי דואר ומטען מתימן לשטחה. שרת הפנים הבריטית אמרה היום אחר הצהריים: "אני יכולה לאשר שזה היה מטען חי שיכול היה להתפוצץ. אם המטען היה עולה למטוס – הוא היה עלול להפיל אותו".

בינתיים מתחזקת ההערכה כי ארגון אל-קאעידה הוא זה שעומד מאחורי הנסיונות הכושלים לשלוח בדואר חבילות נפץ לשני בתי כנסת בשיקגו. האבטחה סביב בתי הכנסת בארצות הברית הוגברה היום משמעותית. הנשיא אובמה גינה היום את ניסיון הפיגוע ואישר שהמטרה אכן הייתה לפגוע במוסדות יהודיים בעיר שיקגו.

עשרות חבילות חשודות נבדקות בתימן

הרשויות בתימן בודקות כעת עשרות חבילות נוספות במסגרת המצוד אחר המחבלים שניסו לשלוח חבילות נפץ למוסדות יהודיים באזור שיקגו, במה שנראה כמו מתקפה מתוכננת היטב מבית היוצר של ארגון אל-קאעידה. נשיא תימן, עבדאללה עלי סאלח, אמר במסיבת עיתונאים אחר הצהריים בצנעא כי בשלב זה נעצרה חשודה אחת במשלוח החבילות. "כוחות הביטחון אוטמים כעת את הבית בו נעצרה החשודה ששלחה את החבילות", לדברי הנשיא.

מקור ביטחוני בתימן מסר כי החוקרים בודקים 24 חבילות חשודות נוספות בבירה צנעא, אולם סירב למסור פרטים נוספים בנושא. בתימן חוקרים כעת את העובדים בנמל התעופה המקומי וכן את עובדי חברות התובלה הקשורות לחברות FEDEX ו-UPS. נשיא תימן הבטיח לאמריקנים כי ארצו תשתף פעולה בחקירה באופן מלא.

המטענים: חומר נפץ תעשייתי רב עוצמה

הרשויות בשלוש מדינות סיכלו בסוף השבוע במאמץ משותף את שליחתם של מטעני חבלה על מטוסי מטען, שלפחות שניים מהם נתפסו בדובאי ובאנגליה. בדובאי נמצא מטען חבלה במשלוח של FEDEX מתימן, והמשטרה המקומית מסרה כי המטען הכיל חומר נפץ רב עוצמה הנושא את כל הסממנים של אל-קאעידה. האבקה הלבנה של חומר הנפץ נמצאה במיכל דיו של מדפסת, שחובר למעגל חשמלי ואליו הוצמד שבב של טלפון סלולרי, שנועד להפעיל את המטען מרחוק.

המטען השני נמצא בשדה תעופה במרכז אנגליה. בדיקות ראשוניות גילו כי שתי החבילות הכילו PETN, חומר נפץ תעשייתי רב עוצמה, וכן חומר כימי מסויים בו נעשה שימוש גם בניסיון הפיגוע במטוס לדטרויט בדצמבר 2009.

מתקפת מטעני החבלה יצרה חשש כבד בארה"ב, שם הוחלט לאסור כליל על הגעת מטענים שמקורם בתימן לאחר יממה שלמה של חיפושים במטוסים ומטענים אחר חומרי נפץ. גורמים רשמיים בארה"ב מסרו כי קרוב לוודאי שהאגף התימני של אל-קאעידה, מי שאחראי גם על ניסיון הפיגוע במטוס לדטרויט בשנה שעברה, הוא שאחראי גם על גל חבילות הנפץ הנוכחי.