אירן תובעת בהאג: "לא מוכנים לתדלק את המטוסים שלנו"

הרפובליקה האיסלאמית הגישה תביעה לבית הדין הבינלאומי נגד חברות הנפט הגדולות באירופה, האוסרות על תדלוק המטוסים האירניים - במסגרת הסנקציות על המדינה. מטוסים אירניים מורשים כיום לנחות לתדלוק רק בגרמניה ובאוסטריה. "חברות הנפט נתונות ללחץ מהממשל האמריקני", מאשימים בטהרן

אחמדינג'אד. מתלונן בהאג (רויטרס)

הסנקציות מתחילות להשפיע? אירן הודיעה היום כי הגישה תלונה לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד חברות הנפט האוסרות על תדלוק מטוסים אירניים בנמלי תעופה אירופאיים - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרשמית במדינה.

בשבוע שעבר חתמה ארצות הברית על הסכם עם ארבע חברות הנפט הגדולות באירופה - "של" (הולנד ובריטניה), "טוטאל" (צרפת), "אני" (איטליה) ו"סטאטאויל" (נורווגיה), במסגרתו הן התבקשו להפסיק את השקעותיהן באירן. כתוצאה מכך, מורשים היום מטוסים אירניים לבצע נחיתות תדלוק אך ורק בגרמניה ובאוסטריה.

"הממשל האמריקני אשם"

על חתימת ההסכם, מסרבים האירנים לעבור לסדר היום. מנהל חברת התעופה הלאומית האירנית, פרהד ברוואריש, הודיע היום כי בעניין הזה החליטה אירן לפנות לגורמים משפטיים בינלאומיים. "התחלנו בתהליך משפטי בבית הדין הבינלאומי בהאג", הודיע ברוואריש. "מונו כבר עורכי דין. חברות הנפט עשו זאת רק בגלל לחץ הממשל האמריקני".

במסגרת סבב הסנקציות החדש שהוטל על אירן ביוני השנה, נאסרה כניסתם של לא פחות משני שלישים מצי המטוסים של חברת התעופה הלאומית האירנית. אירן התלוננה כבר בעבר כי מטוסיה אינם מורשים לתדלק בנמלי התעופה באירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק