אירן: מוכנים למו"מ על הגרעין מהחודש הבא

אחרי נתק בשיחות בין נציגי האיחוד האירופי לטהרן, הגיעה תשובת ראש צוות המו"מ האירני לשרת החוץ קתרין אשטון, לפיה אירן מוכנה לחדש את המגעים סביב נושא הכור האירני. הצדדים צפויים לשוב לשולחן הדיונים בעוד כשבועיים

עם פעילות המנועים - חוזרים לשולחן הדיונים: ימים ספורים לאחר תדלוק הכור הגרעיני בבושהר, הודיע ראש צוות המשא ומתן לנושא הגרעין האירני סעד ג'לילי, כי ארצו מוכנה לחדש את הדיונים עם נציגי האיחוד האירופי.

בתשובה למכתב ששלחה מוקדם יותר שרת החוץ של האיחוד קתרין אשטון, השיב ג'לילי כי אירן מוכנה לדון בסוגיה השנויה במחלוקת במפגשים שיערכו לאחר ה-10 בנובמבר בבירת. לדבריו, השיחות יתקיימו "במקום ובמועד שנוח לשני הצדדים".

המשא ומתן בין טהרן לבין קבוצת שש המדינות, ובהן ארצות הברית, עלו על שרטון לפני כשנה סביב המחלוקת על זכותה של אירן להשתמש במצבור האורניום המועשר עבור תדלוק תחנות כוח גרעיניות, ולא לעשות בו שימוש לבניית פצצות.

האיחוד האירופי אישר את קבלת המכתב. לאחר שהגיעה לידיה של אשטון בבריסל, אמרה שרת החוץ של האיחוד כי מדובר במהמהלך "מאוד משמעותי".

"תכנית השלום האירנית תמשיך כמתוכנן"

בתחילת השבוע הודיעה אירן כי הכור הגרעיני בבושהר החל לפעול, כשבפעם הראשונה החל תדלוק הכור - כך דיווחה הטלוויזיה האירנית. ראש סוכנות הגרעין האירנית, עלי אכבר סאלחי, הכריז שהכור יחל לספק אנרגיה ליותר מ-50 אחוזים מהמדינה כבר בשנה הבאה. במסיבת עיתונאים מיוחדת בתוך הכור בבושהר, טען סאלחי כי ארצות הברית ובנות בריתה מנסות למנוע מאירן פעילות גרעינית כדי לשמור לעצמן את המונופול על שוק האנרגיה העתידי.

סאלחי הוסיף ואמר כי במהלך החודשים הקרובים תושלם פעולת תדלוק הליבה של הכור, אחר כך יערכו כמה ניסויים ובדיקות ורק אז תחל פעולתן של הצנטריפוגות בבושהר. 

פעילותו המלאה של הכור נדחתה לינואר 2011, אך באירן החליטו לא לתת לווירוס הקטלני שפגע במערכות הכור בבושהר, או לפיצוצים המסתוריים בבסיס טילי ה"שיהאב" להפריע והחלו בתדלוק כבר היום.

"תכניות השלום של הגרעין האירני והפעילויות ממשיכות כמתוכנן", אמר דובר משרד החוץ של אירן, ראמין מחמאנפרסט. "תחנת הכוח הגרעינית בבושהר היא אחת מהפרויקטים החשובים שיסייעו להפיק צורות אנרגיה אלטרנטיביות".

"מדובר באחד הצעדים החשובים שעושה הרפובליקה האיסלאמית בתכנית הגרעין", אמר אמש יו"ר ועדת הפרלמנט האירני לביטחון לאומי ולמדיניות חוץ, אל-אדין בורוג'ורדי. "נציין את האירוע בחגיגות ברחבי המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק