אינדונזיה: "התפרצות הר הגעש הגדולה של המאה"

עשרות אלפים נסים על חייהם: יממה אחרי שאינדונזיה ספגה גל צונאמי קטלני, מאיים להתפרץ הר הגעש הפעיל והמסוכן במדינה - הר מראפי, וגורם לרבבות לעזוב את ביתם. החוקרים טוענים שזו תהיה ההתפרצות הגדולה ביותר בעשרות השנים האחרונות, וזה בזמן שעשרות עדיין נעדרים באסון הצונאמי

בורחים מהתפרצות הר הגעש, אינדונזיה, היום (AP)

היכונו להתפרצות הוולקנית הגדולה של המאה הנוכחית: הר הגעש מראפי שבאינדונזיה החל להתפרץ היום, לאחר שהמדענים הזהירו במשך זמן רב מהלחץ הרב שהצטבר מתחת לפני השטח שלו.

מנתוני המדענים עולה כי אנו צפויים לחזות בהתפרצות הגדולה ביותר בעשרות השנים האחרונות. מדובר בהר געש פעיל, שלאורך השנים פלט כמות גדולה של סלעים מותכים. בשעות האחרונות משמיע ההר "נחירות" גופרית, אדי גופרית שפורצים בעוצמה מהקרקע. כמו כן גברה מאוד כמות האפר הוולקני שנפלטת מלוע ההר.

עשרות אלפי התושבים שחיים על מורדות ההר ובסביבתו כבר פונו מבתיהם. גורמים רשמיים בממשלה פרסמו הודעה מיוחדת לפיה: "קיימת סכנת מוות מהתפרצות הר הגעש". עוד נכתב בהודעה כי : "אנו מקווים שהוא יתפרץ לאט, אך אם לא אנחנו עלולים להתמודד עם התפרצות עצומה".

ההיסטוריה הקטלנית של מראפי

הפעם האחרונה שההר התפרץ הייתה בשנת 2006, שני בני אדם נהרגו כתוצאה מהאירוע. ההרוגים סירבו להתפנות למרות הזהרות מפורשות של הרשויות. התפרצות נוספת נרשמה בשנת 1994, 60 בני אדם נהרגו כשלבה מותכת פרצה ללא התראה. אולם, תושבי האזור זוכרים גם אסונות קשים יותר. בשנת 1930 התפרצות קטלנית של ההר גבתה של חייהם של יותר מ-1,300 בני אדם.

המדענים באינדונזיה טוענים כי קיים קשר ישיר בין העלייה בפעילות התת-קרקעית בהר לרעידת האדמה שהורגשה אמש באינדונזיה. הרעידה בעוצמה 7.7 בסולם ריכטר, גרמה לצונאמי מול חופיה המערבים של אינדונזיה. עשרות בני אדם עדיין נעדרים מהאסון הזה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק