תמונות ראשונות: תדלוק הכור האירני בבושהר

באירן משדרים עסקים כרגיל: למרות וירוס התולעת שפגע בפעילות הכור ולמרות הפיצוצים המסתוריים בבסיס טילי ה"שיהאב", החלו היום בתדלוק הכור הגרעיני בבושהר בדלק מועשר. לעיני המצלמות השיקו האירנים את פעילות הכור, "לצרכי שלום בלבד" כמובן

אירן הודיעה הבוקר כי הכור הגרעיני בבושהר החל לפעול, כשבפעם הראשונה החל תדלוק הכור - כך דיווחה הטלוויזיה האירנית. בשעות הצהריים שודרו תמונות ראשונות מתוך הכור עצמו.

ראש סוכנות הגרעין האירנית, עלי אכבר סאלחי, הכריז היום שהכור יחל לספק אנרגיה ליותר מ-50 אחוזים מהמדינה כבר בשנה הבאה. במסיבת עיתונאים מיוחדת בתוך הכור בבושהר, טען סאלחי כי ארצות הברית ובנות בריתה מנסות למנוע מאירן פעילות גרעינית כדי לשמור לעצמן את המונופול על שוק האנרגיה העתידי.

סאלחי הוסיף ואמר כי במהלך החודשים הקרובים תושלם פעולת תדלוק הליבה של הכור, אחר כך יערכו כמה ניסויים ובדיקות ורק אז תחל פעולתן של הצנטריפוגות בבושהר. 

פעילותו המלאה של הכור נדחתה לינואר 2011, אך באירן החליטו לא לתת לווירוס הקטלני שפגע במערכות הכור בבושהר, או לפיצוצים המסתוריים בבסיס טילי ה"שיהאב" להפריע והחלו בתדלוק כבר היום.

"תכניות השלום של הגרעין האירני והפעילויות ממשיכות כמתוכנן", אמר דובר משרד החוץ של אירן, ראמין מחמאנפרסט. "תחנת הכוח הגרעינית בבושהר היא אחת מהפרויקטים החשובים שיסייעו להפיק צורות אנרגיה אלטרנטיביות".

"מדובר באחד הצעדים החשובים שעושה הרפובליקה האיסלאמית בתכנית הגרעין", אמר אמש יו"ר ועדת הפרלמנט האירני לביטחון לאומי ולמדיניות חוץ, אל-אדין בורוג'ורדי. "נציין את האירוע בחגיגות ברחבי המדינה".

בחודש שעבר הודו באירן כי מחשבים במתקן הגרעין בבושהר, שהוקם במימון רוסי, נפגעו מווירוס תולעת קטלני. בטהרן ניסו "למזער נזקים" וטענו כי הפגיעה לא הייתה כה קשה כפי שדווח, אולם כלי תקשורת זרים דיווחו כי הפגיעה במחשבי הכור הייתה משמעותית, והביאה לדחייה של חנוכתו לפעילות שוטפת בזמן רב. על פי דיווחים זרים, וירוס התולעת ששמו "סטוקסנט", יוצר ואף הושתל על ידי המוסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החדירה למחשבים האירניים - סיקור מיוחד:

"זוהי יחידת התולעים של צה"ל"

גם מערכות מחשב בישראל הותקפו

"המטרה: שיבוש המכ"ם האירני"

באירן מעריכים: הווירוס פגע בכור

האם ישראל פרצה למחשבי הכור באירן?

תולעת מחשבים נגד הכור האירני