אירן: יד הגנב נכרתה, הקהל הריע

מערכת הענישה באירן שוברת את כל כללי המוסר הבסיסיים: אחרי שרק לפני מספר חודשים הצליח העולם לבטל את סקילתה למוות של אישה שהורשעה בניאוף, הפעם החליטו השופטים האירנים על עונש אכזרי אחר - כריתת יד לגנב מול כל קהל האסירים המריע בכלא. מדובר אמנם בעונש נדיר יחסית, אך מתברר שהוא כבר הוטל פעמיים בחודש האחרון

יד תחת יד. אילוסטרציה (רויטרס)

למען יראו וייראו: ידו של גנב אירני בן 32 נכרתה היום בבית הסוהר בעיר יזד באירן, לאחר שהורשע בביצוע ארבעה מעשי שוד ופשעים נוספים, וכל זאת בפומבי מול אסירים נוספים בכלא - כך דיווחה היום אחת מתחנות הרדיו באירן.

כריתת ידיים היא אמנם אחד העונשים שמערכת המשפט האירנית יכולה לגזור על אדם שהורשע בעבירה שנחשבת חמורה, אך מדובר בעונש נדיר שלא הוצא לפועל כבר שנים רבות. במהלך שנות ה-80' ביקרו רבים את שיטת הענישה האכזרית הנהוגה באירן, ואף טענו כי היא מבוצעת ללא פיקוח רפואי.

על פי הדיווחים במדינה, מדובר בעונש הכריתה השני שהוטל על פושע בחודש האחרון. מוקדם יותר החודש נגזר עונש דומה על גנב שהורשע בגניבה מחנות ממתקים, אך במקרה ההוא עדיין עומדת לו זכות הערעור והעונש טרם הוצא לפועל.

בטרם ביצוע העונש, נדרשו מספר בכירים במערכת המשפט ובמדינה לאשר את הוצאתו לפועל, אך למרות זאת לא ניתנה תגובה רשמית מטעם הרשויות. ככל הנראה, כונסו כלל האסירים לחזות בביצוע העונש בפומבי, זאת כחלק מאיתות לכך שרשויות המשפט במדינה לא יהססו להטיל עונשים דומים בעתיד.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק