מסמכים סודיים חשפו: "צבא ארה"ב טייח עינויים בעירק"

סערה בעולם בעקבות הדלפה נוספת של מסמכים סודיים מצבא ארה"ב לאתר "וויקיליס", שחשפה התנהלות בעייתית של צבא ארה"ב בזמן המלחמה בעירק. לפי הדיווחים, הצבא בחר להתעלם מעינויים באזרחים שנערכו במתקני הצבא העירקי, ולא דיווח על 15 אלף אזרחים הרוגים שלא היו מעורבים בלחימה

אתר ההדלפות "וויקיליס" לא נותן מנוח לממשל בארצות הברית: אחרי דליפת מאות מסמכים צבאיים שחשפו פרטים רבים על התנהלות הצבא באפגניסטן, מגיע תורם של הלוחמים בעירק לעמוד בעין הסערה.

מסמכים סודיים שפורסמו באתר מציגים תמונה מדאיגה לפיה ארצות הברית טייחה עינויים שכוחות הביטחון העירקים ביצעו באסירים מקומיים והסתירה נתונים על הרג האזרחים במלחמה בעירק, כפי שנחשף ב"גארדיאן" הבריטי.

מדובר בהדלפה הגדולה ביותר בהיסטוריה האמריקנית - כ-400 אלף מסמכים ששופכים אור על מה שארצות הברית ניסתה להרחיק מעין הזרקורים. לפי הפרסום ב"גרדיאן", נהרגו בעירק יותר מ-15 אלף אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה במספר תקריות שעד כה לא דווח עליהן. "ארצות הברית ובריטניה התעקשו כי אין מניין רשמי של אזרחים שנהרגו, אבל לפי המסמכים, 66,081 מבין 109,000 הרוגים מתו בנסיבות שאינן מלחמתיות", דווח.

בנוסף דווח כי למרות הצהרת הצבא האמריקני על כוונתו לסגור את מתקני העינויים של סדאם חוסיין, המסמכים מתעדים מקרים רבים של עינויים והתעללויות באסירים עירקיים על-ידי שוטרים וחיילים מקומיים. אותם עינויים נערכו בידיעת צבא ארצות הברית - שהורה לחייליו לא להתערב.

לדברי מייסד האתר "וויקיליס" ג'וליאן אסנג', המסמכים חושפים מרחץ דמים בעירק הגדול פי חמישה מזה שהתבצע באפגניסטן. ארגון זכויות האדם אמנסטי פרסם הודעה לפיה הוא מגנה את התעללות הצבא באזרחים בעירק - כפי שנחשפה במסמכים, והעלו טענות לגבי הפרה של החוק הבינלאומי. 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עוד בנושא:

"ענת קם" האמריקני: זהו החייל שהדליף מאות אלפי מסמכים