האם המשפחה שלכם איבדה פיקאסו בשואה?

במהלך מלחמת העולם השנייה נגזלו מיהודים רבים פריטי אמנות יקרים, ששווים היום הרבה מאוד כסף. בדיוק לצורך כך, אתר חדש שהוקם לאחרונה מאפשר להשיב חפצי אמנות שנשדדו על ידי הנאצים. במאגר הנתונים של האתר נכללים פריטים רבים, מפיקאסו עד שגאל, אבל חסר דבר אחד שישלים את השבת הרכוש - נוהל תביעות מסודר

ארכיון חדש באינטרנט מאגד לראשונה למעלה מ-20,000 יצירות אמנות יקרות, שהיו שייכות ליהודי צרפת ובלגיה, נגנבו על ידי הנאצים - ולא הושבו מעולם לבעליהן עם תום מלחמת העולם השנייה. כעת, יכולים הצאצאים של היהודים שנשדדו לזהות את הרכוש ששייך להם ובכך אולי יוכלו בעתיד לקבל את הירושה המגיעה להם. 

בין השאר מתועדות באתר יצירות חשובות ונדירות של פיקאסו, מארק שגאל ואמנים נוספים. את הפרויקט הארכיוני מרכזת ועידת התביעות שמייצגת את יהדות העולם במשא ומתן על פיצויים ועל השבת הרכוש של קורבנות הנאצים.

עדיין לא גובש נוהל תביעה מסודר

ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר כי במאגר ניתן לבצע חיפוש לפי הפריט, שם האמן, הבעלים והשאלה אם הפריט הושב לבעליו או לא. לאחר מכן, נקראים בעלי המוזיאונים, סוחרי האמנות ובתי המכירות הפומביות לבחון את הרשימות במטרה לבדוק אם קיימים בידיהם פריטים שנגזלו על ידי הנאצים.

למרות האתר שמאפשר את חיפוש חפצי האמנות בצורה נוחה, עדיין לא גובש נוהל תביעה מרוכז לפריטים שיימצאו בבסיס הנתונים. עם זאת, בניגוד לניסיונות הקודמות לזהות פריטי אמנות שנשדדו, הפעם בסיס הנתונים החדש מציג רשימות מפורטות שמתעדות את מעשי השוד, כולל תיעוד רכוש שהושב, כך שלמעשה ניתן לדעת אילו פריטי אמנות נשדדו ועדיין לא הושבו לבעליהם.

אז אם לסבא או לסבתא שלכם היה פריט אמנות שטרם הושב למשפחתכם, אתם מוזמנים להיכנס לבסיס הנתונים באתר ועידת התביעות בכתובת http://www.claimscon.org/artphotos.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק