אחרי החילוץ: הכורים נזכרים בסיוט

יומיים בלבד לאחר שחולצו בשלום, שוחררו מבית החולים בצ'ילה 31 מ-33 הכורים והתאחדו עם בני משפחותיהם הנרגשים. הם סיפרו קצת על החוויות שלהם ב-69 הימים מתחת לאדמה, על הפחדים, על הרעב, וכמובן על השמחה העצומה

כמעט כל הכורים מצ'ילה שחולצו במבצע המוצלח שוחררו מבית החולים והתאחדו עם משפחותיהם. בבתי החולים בקופיאפו נותרו להשגחה רק שני כורים, שאחד מהם סובל מסחרחורות והשני מבעיות בשיניו.

יתר המחולצים מנסים להתרגל לסטטוס החדש שלהם כגיבורים מקומיים והתקבלו בחגיגות ובדמעות עם הגיעם חזרה לביתם.

מחר: משדר מיוחד מחגיגות ה-60 לגלי צה"ל

הכורים סיפרו קצת על החוויות שלהם ב-69 הימים מתחת לאדמה, על הפחדים, על הרעב, וכמובן על השמחה העצומה עם חזרתם הביתה

"אני מאושר", סיכם ויקטור סגובייה שהתאחד עם יקיריו לאחר יותר מחודשיים ושיתף מה הדבר הטוב ביותר בחיים מחוץ למכרה: אם יש לך סיוט ואתה מתעורר- אתה זוכר שאתה בחוץ, אבל אם אתה בפנים וחולם - אתה מתעורר לתוך סיוט.

אך בעוד שהסיפור הזה הסתיים בשלום, מקבל העולם היום תזכורת מחודשת לסכנה הגדולה שאורבת לכורים במכרות ברחבי העולם.

בסין נהרגו לפנות בוקר לפחות 20 כורים לאחר פיצוץ שהתרחש במכרה פחם במרכז המדינה. ההערכה היא כי ישנם לפחות 17 לכודים, שלא ברור אם הם חיים או מתים, כוחות החילוץ מנסים להגיע אליהם.

במקביל, כתוצאה מקריסת מכרה זהב באקוודור לכודים גם כן ארבעה כורים, שטרם התקבלו מהם אותות חיים.

ראו את האור

בשבוע האחרון הפכו הכורים הצ'יליאנים לכוכבים עולמיים עוד בטרם חולצו, ואחרי 22 שעות ארוכות - אך קצרות הרבה יותר מהצפוי - החלו כל 33 הכורים להלך על פני האדמה - בריאים, מאושרים וסביר להניח שגם מודים לאל.

כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו מהרגע שירדה קפסולת ה"פניקס" אל לב האדמה במטרה להוציא את הכורה הראשון החוצה ועד להוצאת אחרוני אנשי החילוץ שהגיעו למכרה כדי לסייע, שידור חי ורציף מהמתרחש בסן-חוזה, צ'ילה. 

הסיפורים הבולטים מחילוץ הכורים

פלורנסו אוואלס סילבה, מנהל מכרה הזהב בן ה-31, היה הכורה הראשון שהופיע מעל פני האדמה שלשום בשעה 5:12 (שעון ישראל). בני המשפחה הנרגשים ונשיא צ'ילה שמלווה את החילוץ מהרגעים הראשונים קיבלו את פניו של סילבה. הוא יצא מן התא בכוחות עצמו כשהוא מכוסה במשקפי שמש ונלקח לבדיקה רפואית.

כשעה לאחר החילוץ הראשון, הכורה השני, מריו ספולבדה אספינסה, זכה לראות את משפחתו בשעה 6:10. אספינסה היה הצלם הראשי של הכורים והוא בן 40, נשוי עם שני ילדים. "שהיתי במכרה עם אלוהים ועם השטן", סיפר ספולבדה בצאתו. "ראיתי אותם נלחמים בינהם - אך אלוהים ניצח".

הכורה השביעי שחולץ, חוזה אוחדה בן ה-46,  הוא האיש ששלח את הפתק שבישר על כך שהכורים שרדו את קריסת המנהרה. בפתק, שהפך אותו לאדם מפורסם בקנה מידה עולמי נכתב :"אנחנו כולנו בסדר". אוחדה עובד כבר שלושה עשורים במכרות בצ'ילה ונחשב למומחה בתחום הקידוח. לדבריו, הוא מאוד אוהב את העבודה שלו, ונהנה ממנה מאוד.

מריו גומז (63), הכורה התשיעי שחולץ, הוא גם הכורה המבוגר ביותר ששהה במכרה. בשעה 13:01 יצא גומז מקפסולת עוף החול לקול תרועות הקהל. אשתו של גומז - שעובד במכרות מאז גיל 12 - הייתה מודאגת מאוד ממצבו הבריאותי. הוא הוכנס לקפסולת החילוץ כשעל פניו מסיכת חמצן, כיוון שסבל מבעיות נשימה, אך עם צאתו, נראה שההתרגשות גברה על מצבו הפיזי והוא כרע ברך ונשא תפילה .

בשעה 16:31 חולץ הכורה ה-14, ויקטור זמורה בן ה-33. על פי השמועות במחנה, אישתו הייתה מרוצה במיוחד מהעובדה שהוא לכוד במכרה, מכיוון שכך היא יכולה לדעת היכן הוא מבלה בלילות. זמורה חסר המזל הוא בכלל מכונאי רכב, שנקלע במקרה למכרה ביום בו קרס. עם עלייתו לקרקע פגש זמורה את אשתו ואת בנם, אותם לא ראה במשך 69 ימים. מוקדם יותר השנה נהרס ביתו של זמורה ברעידת האדמה שפקדה את צפון צ'ילה.

יוני באריוס רוחאס הוא הכורה ה-21 שחולץ מבטן האדמה. סביב באריוס הייתה מהומה לא קטנה כשהוא שהה במכרה ההרוס - אשתו גילתה שיש לו מאהבת. ומי חיכתה לו כשייצא? על המאהבת, האישה החוקית טענה שהיא לא מוכנה לבייש את עצמה.

הכורה ה-32 שחולץ, אריאל טיקונה, הפך לסלבריטאי עוד כששהה בבטן האדמה. אשתו ההרה ילדה תינוקת 40 ימים לאחר שבעלה נכלא במכרה. השם המקורי עליו החליטו בני הזוג היה קרולינה, אך טיקונה ביקש מאשתו לקרוא לבתם אספרנזה, תקווה בספרדית. האישה, התינוקת ושני בנים נוספים חיכו לו במתח מעל פיר ה"פניקס".

לואיס אורזואה, מנהיג הכורים, היה הכורה האחרון שעזב את המכרה. ההתרגשות הייתה בשיאה לקראת צאתו של האיש שהיה אחת הסיבות המרכזיות לכך שהכורים הצליחו לשרוד 70 ימים מתחת לפני האדמה. הוא היה האחראי לשמירה על המורל, המשמעת וניהול חיי היומיום. לואיס עסק בכרייה כל חייו, מאז שהיה בן 20. ביום בו נלכד מתחת לאדמה הוא עסק בשרטוט תוכניות עבור המכרה.

יציאתו של הכורה האחרון שברה את כל שיאי ההתרגשות ב"מחנה התקווה". שמפניות נפתחו, קונפטי עף באוויר וכל מי שהיה במקום החל לשיר ולרקוד. רגע מרגש במיוחד נרשם כאשר ההמנון הלאומי הושמע ומנהיג הכורים עמד לצד נשיא צ'ילה ושר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

חילוץ הכורים בצ'ילה - סיקור מיוחד:

כל הכורים חולצו בשלום

מה מסמל המספר 33 בסיפור הכורים?

הצרות של הכורים: סיליקון בריאות

הכורה הח-5 שחולץ תכנן לעבוד רק חודש במכרה

הכורים כבר מתחילים לחשוב על הרווחים

הכורה הראשון ייצא ביום ד'

חילוץ הכורים - מהמרים על הראשון שייצא

צוות החילוץ הגיע אל הכורים - הכנות להכנסת קפסולת החילוץ

הכורים לנשותיהם: התלבשו סקסי

אור בקצה המנהרה של הכורים בצ'ילה 

צפו: הקפסולה שתחלץ את הכורים

מקדח חדש יזרז את חילוץ 33 הכורים

אין אוויר? הכורים מצ'ילה מעשנים

משפחות הכורים מאשימות את המנהלים

הכורים הלכודים בצ'ילה שלחו מסר מצולם

33 כורים בצי'לה ממתינים לחילוץ