הפיצוץ בבסיס הטילים האירני: שריפה או חבלה מכוונת?

18 אנשי משמרות המהפכה נהרגו ועוד 14 נפצעו בפיצוץ שאירע שלשום בבסיס של משמרות המהפכה, בו מאוחסנים מאות טילי "שיהאב" לטווח בינוני - המכסים בין היתר את כל שטחה של ישראל. במערב חושדים כי גורם עוין לאירן יזם חבלה מכוונת בטילים, אולם האירנים מכחישים וטוענים: "רק שריפה גרמה לפיצוץ"

האם הפיצוץ בבסיס טילי השיהאב האירני, בו נהרגו 18 אנשי משמרות המהפכה, הוא חבלה מכוונת - או "שריפה מקרית"?

פיצוץ מסתורי שאירע ביום שלישי השבוע בבסיס "האימאם עלי" של משמרות המהפכה סמוך לעיר חורמבאד באירן גרם למותם של 18 אנשי משמרות המהפכה ולפציעתם של עוד 14, מתוך שניים במצב אנוש. האירנים דיווחו כי הפיצוץ אירע לאחר ששריפה שהתחוללה בבסיס חדרה למחסני התחמושת.  באירן הוכרזו שני ימי אבל בעקבות הפיצוץ, וההרוגים הובאו אמש לקבורה בטקס ממלכתי בנוכחות קצינים בכירים של משמרות המהפכה.

בסיס אחסנה ושיגור של טילים בליסטיים

אלא שמכון המחקר האמריקני "גלובאל סקיוריטי" דיווח כי הבסיס בו אירע הפיצוץ הוא בסיס אחסנה ושיגור של טילים בליסטיים לטווח בינוני מסוג "שיהאב 3" – המכסים בין היתר את שטחה של מדינת ישראל, מה שמעלה את ההשערה כי גורם עוין לאירן עשוי היה ליזום חבלה מכוונת בבסיס הטילים.

טיל ה"שיהאב" מתוצרת אירן מסוגלים לפגוע במטרות במרחק של 1,300 עד 2,000 ק"מ - טווח שכולל כל נקודה בישראל, ואף מקומות רבים באירופה כגון מוסקבה, יוון ואיטליה. טווח הטילים מכסה גם את הבסיסים האמריקניים ברחבי המפרץ הפרסי. "הטילים האירניים מסוגלים לפגוע בכל מקום שמאיים על אירן", התבטא בעבר בכיר במשמרות המהפכה.

אמש הכחישו האירנים את ההאשמות בדבר ה"פיצוץ המסתורי". חבר הפרלמנט רזה רחימינסאב אמר כי מדובר בשריפה מצערת, וכי "כל הדיווחים על התקרית הם שמועות בלבד ואין להתייחס אליהם".

אחמדינג'אד קיבל נשק צה"לי במתנה

האירועים באירן מתרחשים בדיוק בזמן שנשיא המדינה אחמדינג'אד שהה בביקור ממלכתי בלבנון. בסיום ביקורו נרשמה דרמה, כאשר עם סגירת דלתות מטוסו הנשיאותי של אחמדינג'אד, שידרה רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה תמונות מפגישה שקיים הנשיא האירני עם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה.

השניים, על פי הדיווח, נועדו בשגרירות אירן בביירות, ובמהלך פגישתם העניק נסראללה לאחמדינג'אד כלי נשק של אחד מחיילי צה"ל ממלחמת לבנון השנייה. בפגישה נכחו גם חברי הפמלייה האירנית, ובהם גם שר החוץ מנושהר מוטקי.

נראה כי נסראללה בחר מראש את המקום הספציפי, ואולי גם היחיד אליו הוא יכול להגיע על מנת להיפגש עם אחמדינג'אד עם צאתו מהבונקר - שגרירות אירן בביירות, הוא המקום היחיד ש"חסין" מפני מטוסי חיל האוויר הישראליים. על פי דיווחים זרים, הסתתר מזכ"ל חיזבאללה בשגרירות אירן בביירות גם במהלך תקיפות צה"ל ברחבי לבנון בתקופת מלחמת לבנון השנייה.