לראשונה בגרמניה: תערוכה על היטלר

תערוכה חדשה שנפתחה ביום שישי האחרון בגרמניה, מתמודדת בזהירות רבה עם אחד הנושאים הרגישים ביותר בהיסטוריה הגרמנית: עשרות פריטים מציגים את פעילותו של הדיקטטור שאחרי למותם של מיליונים. נמתגדים כבר מפגינים אבל המארגנים מנסים להרגיע: "אין כאן שום תעמולה בשבחו"

פסלים ודיוקנאות של היטלר (חדשות 2)

לכאורה זה נראה כמו כל תערוכה אחרת על מנהיג שהטביע את חותמו בהיסטוריה: פסלים, דיוקנאות על קנבס, ופריטים שסימלו את פעילותו של אדולף היטלר מוצגים בתערוכה שנפתחה ביום שישי האחרון בגרמניה. אלא שהדיקטטור הגרמני, בשונה ממנהיגים אחרים, הוא עדיין נושא רגיש גם עבור העם הגרמני שמתמודד לראשונה ישירות עם הנושא.

אלפי תערוכות הציגו עד היום יצירות ופריטי אספנות ממלחמת העולם השנייה שהעבירו את סיפור המלחמה, אבל אחת מהן לא התמקדה בדמותו של היטלר. המארגנים כבר חוששים מהפגנות סוערות מחוץ למתחם המוזיאון, ולכן הקפידו להדגיש שאין בתערוכה שום פריט שיכול להאדיר את היטלר, או להציגו כגיבור.

לדברי המארגנים, תדמיתו של היטלר עברה שינויים בשנים האחרונות כמו לדוגמה בסרט "הנפילה", שמציג את התמוטטות העצבים שעבר בימיו האחרונים בבונקר בגרמניה, ואין ספור מערכונים שהציגו את דמותו המגוחכת. השיא כנראה הגיע בהצבת בובת השעווה שלו במוזיאון "מאדאם טוסו", לצד הבובה של דוגמנית העל היידי קלום. כזכור, גם הצעד הזה לא עבר בשקט, לאחר שאחד המבקרים במוזיאון ערף את ראשו, ומאז היא מוצבת מאחורי זכוכית משוריינת.

למרות זאת, ישנה עדיין רגישות גדולה בנושא, שהובילה לפסילת השם "היטלר" לבדו כשם לערוכה. לבסוף הוחלט להציג אותה בשם "היטלר והגרמנים - נאציזם ופשעים".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק