שוודיה: יהודים במפלגה עם שורשים נאציים?

מפלגת הימין השוודית "השוודים הדמוקרטים", נכנסה בסערה לפרלמנט בחודש האחרון עם מצע אנטי איסלאמי ופרו ישראלי. אבל, מתברר, שלמפלגה הזאת יש עבר נאצי וגם הצעת חוק להכריז על אכילת בשר כשר כעבירה פלילית

הכירו את מפלגת "השוודים הדמוקרטים": 20 נציגים ממנה נכנסו לפרלמנט לאחר שעברו את אחוז החסימה המתבקש ולדעת רבים מחזיקה באג'נדה די בעייתית. מפלגה זו חרטה על דגלה את המאבק בהגירה המוסלמית ובבלימתה. "האיסלאם הוא אידיאולוגיה שיוצאת נגד החברה המערבית, זה לא קשור לחברה דמוקרטית או שוויונית", מסביר קנט אקרוט בן ה-29, חבר הפרלמנט החדש.

"אני לא חושב שהסכסוך עצמו סובב סביב עזה או יהודה ושומרון, אני חושב שהסכסוך קיים כי הם רוצים להשמיד את המדינה שלכם, זו המטרה שלהם", אומר אקרוט. "אני לא חושב שהקמת מדינה פלסטינית תביא לכם שלום", מוסיף נציג המפלגה שהצהיר על תמיכתו בישראל.

אך לנה פוסנר, נשיאת הקהילה היהודית בשוודיה ממהרת לצנן את ההתלהבות. "יש למפלגה הזו עבר נאצי. לכמה מהם יש שורשים עמוקים בהיסטוריה הגרמנית הבעייתית. הם רק מנסים למרק את תדמיתם כדי להראות נחמדים יותר". אקרוט שולל את קביעתה של פוסנר וקובע כי "בשנות ה-90 היו כמה עשבים שוטים אך המפלגה עצמה והמצע שלה מעולם לא היו גזעניים או נאצים".

מילים לחוד ומעשים לחוד. המפלגה הימנית-קיצונית מציעה להוציא מחוץ לחוק את הבשר הכשר ואת טקס ברית המילה היהודי. "אם מישהו רוצה לעשות ברית מילה הוא מוזמן רק שיעשה זאת מבחירה ולא שמישהו אחר יחליט בשבילו", מסביר אקרוט שמוצאו, אגב, יהודי.

אז האויב של אויבי הוא ידידי? או שמא על ישראל לבדוק, האם "הידידים החדשים" הם לא יותר מאשר זאב בעור של כבש. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק