בא לעבוד רק חודש במכרה - ונלכד למשך 69 ימים

הכורה ה-5 שחולץ הבוקר ממכרה סן חוזה לא תכנן להפוך לכוכב בקנה מידה עולמי. ג'ימי סאנצ'ז הצ'יליאני החל לעבוד ככורה לפני כ-5 חודשים ותכנן לעבוד עד חודש ספטמבר כדי לחסוך כסף לפרנסת אשתו ובנו הקטן. בימים שלפני החילוץ, סיפר הכורה הצעיר בן ה-19 כי הוא סובל מהחושך וחושש מאד. למזלו - החילוץ הסתיים בשלום

הכורה ג'ימי סאנצ'ז בן ה-19 בסך הכל התכוון לעבוד כחודש במכרה כדי לחסוך כסף לאשתו ולבנו - אך לרוע מזלו, זמן קצר לאחר שנכנס למכרה הזהב בסן חוזה, קרסה המנהרה שקשרה את הכורים עם פני האדמה, ולכדה אותו למשך 69 ימים יחד עם 32 כורים נוספים.

את מבצע החילוץ אנו מעבירים בשידור חי ורציף כאן בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט

בשעה 9:09 הבוקר חולץ מהמכרה הכורה החמישי במספר - ג'ימי סאנצ'ז. עבורו מדובר בתחילת הקריירה, שכן הוא הספיק לעבוד ככורה רק חמישה חודשים לפני שנקלע למכרה הזה. בזמן שהותו הוא סיפר כי הוא סובל מהחושך וחשש מאוד מהליך החילוץ. הגלגלת שמשכה אותו הסתובבה באיטיות ביחס לחילוצים הקודמים על מנת לשמור על יציבות.

סנצ'ז תכנן לעבוד במכרה רק עד חודש ספטמבר, זאת על מנת לפרנס בכבוד את זוגתו ואת בנם המשותף. בדומה לכורים שחולצו לפניו, גם סאנצ'ז יצא כשמקפי שמש לראשו, כדי למנוע פגיעה בראייה כתוצאה מהחשיפה לאור לאחר תקופה ארוכה שבה שהה בחשיכה.

מבצע החילוץ צפוי להימשך 48 שעות

צוותי החילוץ החליטו להתחיל את החילוץ עם רדת החשיכה על מנת שהכורים שיוצאים מהקפסולה לא ייפגעו מהחשיפה לאור השמש אחרי תקופה ארוכה שבה שהו מתחת לאדמה בחשיכה מוחלטת. לקראת תחילת החילוץ, נשא נשיא צ'ילה סבסטיאן פינרה נאום נרגש מחוץ למכרה.

"זה יום שלא נשכח במשך הרבה זמן", אמר פינרה והודה לצוות החילוץ ולאלוהים על שהגיעו לרגע הזה. "עבדנו זמן רב כדי להגיע לרגע המרגש הזה". הנשיא איחל הצלחה למחלצים והוסיף כי הוא "מצפה שעד יום חמישי כל הכורים יהיו מחוץ למכרה".

בני משפחותיהם של הכורים ונציגים מכלי תקשורת רבים מרחבי העולם נמצאים באזור המכרה והם עדים לאחת מפעולות החילוץ המורכבות שנראו אי-פעם. "ברגע שנסיים את הכנת הקפסולה נתחיל בפעולות החילוץ", אמר שר המכרות בצ'ילה. "כל כורה ישהה בקפסולה לזמן של 20-25 דקות עד שייצא מעל פני האדמה".

לדברי המחלצים, מבצע החילוץ צפוי להימשך 48 שעות. מרגע שהכורים יצאו, אמבולנס יעביר אותם  לאוהל מיוחד שהוקם במרחק כ-150 מטרים משם, אז יעברו בדיקות להערכת מצבם הבריאותי ובהתאם לצורך יפונו במסוקים לבית חולים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהחילוץ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חילוץ הכורים בצ'ילה - סיקור מיוחד:

הכורים כבר מתחילים לחשוב על הרווחים

חילוץ הכורים - מהמרים על הראשון שייצא

צוות החילוץ הגיע אל הכורים - הכנות להכנסת קפסולת החילוץ

הכורים לנשותיהם: התלבשו סקסי

אור בקצה המנהרה של הכורים בצ'ילה 

צפו: הקפסולה שתחלץ את הכורים

מקדח חדש יזרז את חילוץ 33 הכורים

אין אוויר? הכורים מצ'ילה מעשנים

משפחות הכורים מאשימות את המנהלים

הכורים הלכודים בצ'ילה שלחו מסר מצולם

33 כורים בצי'לה ממתינים לחילוץ