סוף טוב: כל הכורים חולצו בשלום

מבצע החילוץ הדרמטי בצ'ילה הסתיים: 33 כורים מאושרים יצאו מבטן האדמה והתאחדו עם בני משפחותיהם. פלורנסו סילבה היה הכורה הראשון שחולץ בהצלחה ב-5:12 הבוקר, לקול תרועות הקהל. האחרון שיצא מקפסולת הפניקס הוא מנהיג הכורים, לואיס אורזואה. צפו בתמונות המרגשות של החגיגות מרחבי העולם

המחלצים: "צ'ילה, המשימה הושלמה":אלו היו המילים האחרונות שהניפו המחלצים בלב האדמה מיד לאחר שהעלו את אחרון הכורים, מנהיגם לואיס אורזואה, אל פני האדמה. "לימדתם את כולנו מהו אומץ ומהי כוחה של תקווה", אמר לכורים נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה.

השמפניות זרמו כיין, קונפטי עף באוויר והמוני המשפחות והנוכחים ב"מחנה התקווה" לא הפסיקו לשיר ולרקוד. סאגה בת 70 ימים הסתיימה בהצלחה מסחררת, כל הכורים חולצו בזמן שיא של 24 שעות ו-44 דקות. הרגע הכי מרגש היה כאשר מנהיג הכורים פגש את מנהיג צ'ילה וכל המחיצות נשברו.

שני האנשים שהגיעו מרקעים כל כך שונים, האחד היה כורה כל חייו והשני מיליונר, נפלו אחד לזרועות השני. "אני כל כך מודה לכך שלא ויתרם עלינו והמשכתם להאמין", אמר מנהיג הכורים. "מיליוני צ'יליאנים לא הפסיקו להאמין לרגע והתפללו למענכם במשך שבועות", השיב הנשיא, שרבים מיועציו המליצו לו להתרחק ממה שנראה היה כאסון. "אנחנו גאים בכך ובכל אחד מחבריך, הייתם דוגמא לאומץ ומסירות", הוא הוסיף.

לפני שהספיק לראות את בני משפחתו, פנה מנהיג הכורים למפקדי החילוץ והודה להם. תודה מיוחדת הוא שמר גם לפסיכולוג שליווה אותו. "משמרת של 70 ימים היא דבר בהחלט יוצא דופן", התבדחו השניים. "לא הכרתי את שאר הכורים קודם, ובמהלך הימים שמעתי את כל סיפור חייהם. כשהראשונים יצאו לא הפסקנו להתפלל שהם אכן הגיעו למעלה", הוא הוסיף.


ששת המחלצים ירדו למכרה תוך סיכון עצמי עצום כדי להכניס את הכורים לקפסולת ה"פניקס". הם היו האחרונים באמת ש"כיבו את האור" ויצאו מהמקום. ההתרגשות והלחץ נראו על פניהם כשהם עזבו בפעם האחרונה את המקום בו היו כלואים בחושך במשך 70 ימים 33 אנשים.

"העם בישראל מצדיע לעם בצ'ילה"

אמש התקשר ראש הממשלה נתניהו לנשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה ובירך אותו על ה"חילוץ המוצלח", לדבריו. "העם בישראל ואני מצדיעים לעם בצ'ילה, לגבורת הכורים ולמסירותם של המחלצים. הצלחתכם לתת השראה לעולם כולו בדבקות שלכם בערך החיים", אמר נתניהו.

הוא אף הזמין את נשיא צ'ילה לבקר בארץ לקראת החתימה הצפויה בקרוב על הסכמי סחר חופשי בין שתי המדינות. נשיא צי'לה, שביקר כבר פעמים בישראל, הודה לראש הממשלה על ברכותיו ואמר כי ישמח להגיע לישראל בקרוב: "אנו רוצים ללמוד את פלאי המדע וטכנולוגיה שלכם".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים מהחילוץ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את מבצע החילוץ, ההכנות הדרמטיות לקראתו, והאיחוד המרגש עם המשפחות אנו מעבירים בשידור חי ורציף כאן בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

ההכנות לחילוץ נמשכו יותר זמן מהצפוי עקב בדיקות נוספות שערכו עובדי החילוץ על מנת לוודא כי אין תקלות באספקת החמצן לקפסולה. לבסוף נכנס המחלץ מנואל גונזאלס אל תוך הקפסולה, והחל את הדרך הארוכה למטה לקול קריאות העידוד של הצוות והמשפחות. הירידה נמשכה כ-16 דקות עד שגונזאלס הגיע לחלל המכרה.

פלורנסו אוואלס סילבה, מנהל מכרה הזהב בן ה-31, היה הכורה הראשון שהופיע מעל פני האדמה בשעה 5:12 (שעון ישראל). בני המשפחה הנרגשים ונשיא צ'ילה שמלווה את החילוץ מהרגעים הראשונים קיבלו את פניו של סילבה. הוא יצא מן התא בכוחות עצמו כשהוא מכוסה במשקפי שמש ונלקח לבדיקה רפואית.

"אלוהים והשטן נלחמו - אלוהים ניצח"

מעבר לסכנה מחשיפה לאור השמש, פסיכיאטר שליווה את הכורים בזמן שהותם במכרה הזהיר מפני החשיפה התקשורתית שעלולה לערער את הכורים שהיו עד היום אלמונים. לדבריו, מומלץ לכל כורה להיפגש עם שלושה אנשים מוכרים בלבד שהוא יבחר בימים הראשונים שאחרי החילוץ. 

אוואלס, שניהל את העבודות במכרה ושהה יחד עם 32 כורים נוספים במשך 68 ימים התקשה להסתיר את התרגשותו. השמחה הרבה של אוואלס על חילוצו מעומק האדמה, לוותה בדאגה לאחיו, שנותר עדיין לכוד במכרה.

כשעה לאחר החילוץ הראשון, הכורה השני, מריו ספולבדה אספינסה, זכה לראות את משפחתו בשעה 6:10. אספינסה היה הצלם הראשי של הכורים והוא בן 40, נשוי עם שני ילדים. "שהיתי במכרה עם אלוהים ועם השטן", סיפר ספולבדה בצאתו. "ראיתי אותם נלחמים בינהם - אך אלוהים ניצח".

לצד ההתרגשות הרבה מחוץ למכרה, ספולבדה היה זה שהרגיע את הרוחות וביקש לא להתייחס אל הכורים כסלבריטאים. "אנחנו בסך הכל כורים", אמר.

בשעה 7:08 יצא הכורה השלישי מעמקי המכרה בצ'ילה. היציאה המתוקשרת עוררה עניין בכלי התקשורת לאור העובדה שעבור בת זוגתו של חואן אנדרס יאנס - זהו יום מאושר במיוחד. בזמן
שהותו של יאנס במכרה, הבטיח הכורה לכוד לתת תוקף לקשר הזוגי בין השניים ולשאת את ג'סיקה, שחיה איתו שנים רבות.

בשעה 8:11 בדיוק חולץ הכורה הרביעי מהקפסולה, קרלוס ממאניס סוליס - הבוליביאני היחיד מבין הכורים, וכמו יתר חבריו - גם הוא יצא עם חיוך גדול על שפתיו ומשקפי שמש על עיניו.

טי שירט עם כיתוב: "תודה לך אלוהים"

נשיא בוליביה איוו מוראלס קיבל את פניו ביציאה מהמנהרה, והבטיח לכורה הרביעי ולבת זוגו חלקת אדמה במתנה לכשיחזרו לארצם. סוליס בן ה-24 החל את עבודתו במכרה חמישה ימים לפני קריסת המנהרה.

אלפי עיתונאים עומדים מאז תחילת החילוץ ומסקרים את האירוע שזוכה להתעניינות ברמה עולמית. מלבד השידור החי של פעולות החילוץ ברשתות הטלוויזיה ובאינטרנט, אלפים עוקבים אחר רשת הטוויטר שממשיכה לעדכן על התקדמות החילוץ.

כשעה אחריו, בשעה 9:09, חולץ מהמכרה הכורה החמישי ג'ימי סאנצ'ז בן ה-19, שהספיק לעבוד ככורה רק חמישה חודשים לפני שנקלע למכרה הזה. בזמן שהותו הוא סיפר כי הוא סובל מהחושך ולכן הגלגלת שמשכה אותו הסתובבה באיטיות ביחס לחילוצים הקודמים.

סנצ'ז תכנן לעבוד במכרה רק עד חודש ספטמבר, זאת על מנת לפרנס בכבוד את חברתו ואת בנם המשותף. לרוע מזלו, התכנון לחסוך כסף במשך חודש הפך למסע בן 69 ימים שבמהלכם לא ראה אור יום.

בשעה 10:35 יצא הכורה השישי אוסמאן אראיה בן ה-30 מבטן האדמה. עם צאתו מהקפסולה שזכתה לשם ספינקס – על שם עוף החול – הוא התאחד עם אשתו ושני ילדיו שהמתינו לו במשך 69 ימים. המסוק הראשון עזב את אזור המכרה בסן חוזה והנחית את ארבעת הכורים הראשונים שחולצו בבית החולים קופיאפו, שבו יקבלו הכורים טיפול רפואי לפני שיחזרו לשגרת חייהם.

אשתו של אראיה הייתה לחוצה מאוד והמתינה לו בהתרגשות רבה מחוץ למכרה. כשהגיח בעלה, הוא מתח את שני אגודליו והציג לצלמים את חולצת הטי שלבש ועליה הכיתוב: "תודה לך אלוהים". השניים התחבקו במשך דקות ארוכות עד שאראיה פונה על אלונקה לצורף בדיקות רפואיות.

חוזה אוחדה בן ה-46, הכורה השביעי שחולץ בשעה 11:23, הוא האיש ששלח את הפתק שבישר על כך שהכורים שרדו את קריסת המנהרה. בפתק, שהפך אותו לאדם מפורסם בקנה מידה עולמי נכתב :"אנחנו כולנו בסדר". אוחדה עובד כבר שלושה עשורים במכרות בצ'ילה ונחשב למומחה בתחום הקידוח. לדבריו, הוא מאוד אוהב את העבודה שלו, ונהנה ממנה מאוד.

עם תחילת החילוץ, החלו לצוץ פרשנויות טיפולוגיות למספר 33 שליווה את הפרשה. במשך 33 ימים עמלו על חפירת הפיר שדרכו חולצו 33 הכורים. אותם כורים, הם נוצרים אדוקים שמאמינים בישו - שלפי האמונה מת בגיל 33. גם תאריך החילוץ 13/10/10 מסתכם  - איך לא - במספר 33.

חילוץ נוסף הסתיים בהצלחה בשעה 12:03 יעם צאתו של קלאודיו יאנז בן ה-34, שזכה לקבל הצעת נישואים מחברתו לחיים כריסטינה נונז בזמן שהיה תקוע מתחת לפני האדמה.

ליאנז יש הרבה מה לצפות עם צאתו מהמכרה: ארוסתו כריסטינה, סיפרה מוקדם יותר השבוע לכלי התקשורת שהיא עומדת לכסות אותו בנשיקות, ואפילו רכשה בגדים תחתונים מיוחדים לכבוד האירוע.

הכורה בן ה-63 עבד במכרות מאז היה בן 12

בזמן שהצוות נערך לחילוץ של הכורה התשיעי מריו גומז (63), שהינו הכורה המבוגר ביותר ששהה במכרה, שוחח שר הבריאות של צ'ילה על מצבם הרפואי של הכורים. השר ג'יים מנליץ' אמר שבסך הכל מצבם הרפואי של הכורים טוב, אך חלקם סובלים מבעיות של לחץ דם גבוה כתוצאה מהעלייה המהירה לפני השטח. חלק מהגברים שחולצו קיבלו טיפול בחמצן ויקבלו ויטמינים בהמשך.

בשעה 13:01 יצא גומז מקפסולת עוף החול לקול תרועות הקהל. אשתו של גומז - שעובד במכרות מאז גיל 12 - הייתה מודאגת מאוד ממצבו הבריאותי. הוא הוכנס לקפסולת החילוץ כשעל פניו מסיכת חמצן, כיוון שסבל מבעיות נשימה, אך עם צאתו, נראה שההתרגשות גברה על מצבו הפיזי והוא כרע ברך ונשא תפילה .

מבצע החילוץ התנהל ללא עיכובים ותקלות, למעט בדיקת בטיחות אחת שנעשתה לפני צאתו של הכורה החמישי. ברחבי העולם מתפלאים על הביצוע המוצלח שהקדים את כל התוכניות. בתום החילוץ העשירי ייצא מהמכה אלכס וגה, כורה בן 31. אשתו של אלכס, ג'סיקה וגה, בחרה להשיב אותו למציאות מהר משציפה והעבירה לו מסר שלא ידאג לבעיות הכלכליות שלהם.

וגה יצא מהקפסולה בשעה 13:53 כשהוא לובש חולצת טי שירט ועליה דגל צ'ילה. וגה הניף את תמונת הדגל בגאווה והודה לנוכחים. כמו חבריו שחולצו לפניו, גם וגה נראה במצב בריאותי טוב לאחר שהקפיד על משטר דיאטה שנועד להבטיח שכל אחד מהכורים יוכל להיכנס לקפסולת החילוץ.

כזכור, ההחלטה על סדר החילוץ נקבעה לפי מצבם הרפואי של הכורים – כשהחזקים יותר יצאו תחילה ואחריהם החלשים יותר. ככל שהתקדמו השעות, נראה היה שהכורים שחולצו יזדקקו לטיפול רפואי מעמיק יותר. בשעה 14:32 חולץ חורחה גלגיוס, שסבל מבעיות רפואיות עוד לפני כניסתו למכרה.

העבודה הקשה מתחת לאדמה החריפה את מצבו הבריאותי, שהוחמר ככל שעברו הימים בהם שהה במעמקי האדמה.

41 דקות אחרי החילוץ של חורחה גלגיוס, הגיע תורו של  אדיסון פוניה בן ה-34. בשעה 15:13 יצא פוניה מהקפסולה לקול תרועות הנוכחים, ונראה שלמרות השעות שחולפות, לא ניכרת ירידה ברמת ההתלהבות והשמחה.

בזמן שהכורים הצ'יליאנים מתאוששים, יש כבר מי שחושבים על התסריט שייכתב על בסיס הסיפור המדהים שלהם, שלווה בסיקור עיתונאי נרחב.

הכורה ה-13 חולץ מהמכרה בשעה 15:55. קרלוס בריוס ידוע בכינוי "הדוקטור", כיוון שעבר קורס ל"אחים רפואיים" שהקנה לו יכולת להעניק עזרה ראשונה לחבריו הכורים במהלך שהותם במכרה.

מיד לאחר שהגיע אל פני האדמה, חיבק בריוס את אביו שחיכה לו במשך החודשיים הארוכים במחנה החופש. לאחר מכן נפגש בריוס עם פקידי ממשל צ'יליאנים בכירים, שברכו אותו.

נחלץ מרעידת האדמה - אבל לא מהקריסה

בשעה 16:31 חולץ הכורה ה-14, ויקטור זמורה בן ה-33. על פי השמועות במחנה, אישתו הייתה מרוצה במיוחד מהעובדה שהוא לכוד במכרה, מכיוון שכך היא יכולה לדעת היכן הוא מבלה בלילות.

זמורה חסר המזל הוא בכלל מכונאי רכב, שנקלע במקרה למכרה ביום בו קרס. עם עלייתו לקרקע פגש זמורה את אשתו ואת בנם, אותם לא ראה במשך 69 ימים. מוקדם יותר השנה נהרס ביתו של זמורה ברעידת האדמה שפקדה את צפון צ'ילה.

ויקטור סגוביה הוא המחולץ ה-15. סגוביה, בן 48, הוא חשמלאי במקצועו, והיה "מגיש החדשות" מהמכרה. סגוביה תיאר את תחושותיו במכרה באחד המכתבים ששלח לביתו. "אני חושב שכולם נמצאים כאן בתנור אחד גדול - שכולו חשוך". סגוביה נשוי, ולו ארבעה ילדים.

סגוביה יצא מהקפסולה בשעה 17:09, לקול תשואות המחלצים והקהל. נשיא צ'ילה התפנה משיחת טלפון עם הוגו צ'אבס, נשיא ונצואלה, ודרש בשלומו של סגוביה.

המחולץ ה-17: סבא-רבא ומכור לטלוויזיה

המחולץ ה-16 שיצא הוא דניאל הררה. הררה בן ה-27 הוא נהג משאית שנקלע במקרה לסיטואציית הביש. על פי הדיווחים ממעמקי האדמה, הררה היה בלחץ נפשי גדול בעת השהות במכרה.

להררה הרווק חיכתה אמו, ובשעה 17:50 נפגשו השניים והתחבקו ארוכות. עכשיו ימשיך הררה במאמציו למצוא כלה.

המחולץ ה-17 היה עומאר ריגאדס בן ה-56. המכרה הוא לא מקום זר בשביל עומאר, שעובד במכרות ברחבי צ'ילה בשנים האחרונות. אישתו של ריגאדס מחכה לו במחנה החופש, ובביתו מחכים לו בניו, נכדיו, ואפילו ניניו. ריגאדס חולץ בשעה 18:40.

ריגאדס ביקש, לכשיחזור, את המאכל האהוב עליו - תבשיל צ'יליאני של עגל ואבוקדו. "אבל רק אחרי שאגמור עם הבדיקות הרפואיות", הדגיש. משפחתו של ריגאדס סיפרה שהוא היה מכור לטלוויזיה, והוא יצטרך להשלים לא מעט פערים.

בזמן חילוצו של ריגאדס נהנו המחלצים והכורים שעדיין לכודים מאות מטרים מתחת לפני האדמה מארוחת צהריים. הארוחה כללה פירה ודג, ולקינוח אננס.

מהמכרה היישר לחתונה

לאחר הפסקה של כשעה בשל תקלה שתוקנה בדלת הקפסולה, חולץ בשלום אסטבן רוחאס בן 44. רוחאס, סב לנכדים, הבטיח לחברתו בת ה-25 שברגע שהוא מגיע חזרה אל פני האדמה, הוא רץת לקנות לה שמלת כלה וההכנות לחתונה יצאו לדרך. שיהיה במזל טוב. 

מיד אחרי אסטבן, חולץ בן דודו פבלו רוחאס בן ה-45. פבלו הוא המחולץ ה-19 שיוצא מהקפסולה. זמן קצר לפני חילוצו אמרו בכירים בצ'ילה כי כל הכורים שהגיעו עד כה לבית החולים, "נמצאים במצב רפואי טוב".

המחולץ ה-20 שפסע לראשונה זה 69 ימים ארוכים על פני האדמה הוא דריו ארטורו סגוביה רוחו - שחיבק את משפחתו בהתרגשות ומיד הושם על אלונקה בדרך לבדיקות הרפואיות שעוברים כל הכורים המחולצים. סגוביה הוא בן למשפחת כורים ענפה.

יוני באריוס רוחאס הוא הכורה ה-21 שחולץ מבטן האדמה. סביב באריוס הייתה מהומה לא קטנה כשהוא שהה במכרה ההרוס - אשתו גילתה שיש לו מאהבת. ומי חיכתה לו כשייצא? על המאהבת, האישה החוקית טענ שהיא לא מוכנה לבייש את עצמה.

המחולץ ה-22 הוא סמואל אבלוס אקונה, בן 43. לאקונה שלושה ילדים מחברתו זה שנים רבות, רות גוזמן.

קרלוס בוגואנו אלפרו בן ה-27 הוא המחולץ ה-23. בוגואנו שימש בתוך המכרה כאחד מה"שליחים" שתפקידם היה להביא ולשלוח חבילות דרך הצינורות המיוחדים שהוחדרו למעבה האדמה. הוא גם חבר ילדות של אחד הכורים האחרים, פדרו קורטז.

מספר 24 בתור הוא חוזה אנריקז גונזלס, בן 54. מי שחיכתה לו מחוץ לקפסולה היא אשתו, בלאנקה הטיז בריוס. גונזלס הוא מטיף אוונגליסטי, שעובד במכרות שונים כבר 33 שנים. הכורים העידו כי הוא זה שעודד אותם במהלך הימים הארוכים.

רנן אנסלמו אבאלוס סילבה, בן 29, הוא הכורה ה-25 שחולץ. לרנן היה ודאי קל יותר - או אולי דווקא קשה יותר מהאחרים - מפני שהוא אחיו של כורה אחר, שחולץ ראשון, פלורנסיו. סילבה החל לעבוד במכרה לפני כארבעה חודשים.

המחולץ ה-26 הוא קלאודיו אקונה קורטז, שחגג את יום הולדתו בתוך המכרה ב-9 בספטמבר. אשתו פאביולה ארייה הביאה לו במתנה חולצת כדורגל חתומה על ידי המועדון האהוב עליו - קוקו קולו.

פרנקלין לובוס רמירז, דור שלישי למשפחת כורים, הוא המחולץ ה-27 מהמכרה בצ'ילה. בתו התרגשה במיוחד לראות אותו, ונתנה לו חולצה שעליה חתימה והקדשה אישית של כוכב ברצלונה דייויד וילה שהתרגש לדעת על כמה רמירז מעריץ אותו.

הכורה ה-28 שחולץ, ריצ'רד וילרואל, הגיע לפני השטח ומיד התאחד עם משפחתו. הוא שמח במיוחד על החילוץ המהיר, כיוון שמאוד בקרוב הוא יהפוך לאב. וילרואל עבד כמכונאי במכרה במשך שנתיים. כשנשם את האוויר שעל פני השטח הוא הניף את דגל צ'ילה וחיבק את משפחתו.

ג'ון קרלוס אגילה גאטה היה הכורה ה-29 שחולץ מבטן האדמה.אגילר בן ה-49 עבד במכרה כמפקח. הוא חיבק את אישתו ודמעות ירדו מעיניו. לאחר מכן הוא התפנה להודות למחלציו ולנשיא צ'ילה שקיבל ממנו חיבוק חם.

הכורה ה-30 שעלה לפני השטח היה ראול אנריקה בוסטוס איבנז. כמו חבירו, הוא הרכיב משקפי שמש, התאחד עם משפחתו ומיד פונה להמשך קבלת טיפול רפואי.

@33@הכורה ה-31 שחולץ היה פדרו קורטז בן ה-24. קורטז הגיע לעבוד במכרה יחד עם חבר ילדותו קרלוס בוגואנו אלפרו, שהיה הכורה ה -23 שחולץ. הוא כבר איבד אצבע במכרה בתאונה קודמת, אך זה לא עצר אותו מלהמשיך לעבוד במכרה. בעיר הולדתו הודיעו כי הם כבר נערכים לחגיגות חזרתו הביתה.

אריאל טיקונה הוא הכורה ה-32 שחולץ. טיקונה הפך לסלבריטאי עוד כששהה בבטן האדמה. אשתו ההרה ילדה תינוקת 40 ימים לאחר שבעלה נכלא במכרה. השם המקורי עליו החליטו בני הזוג היה קרולינה, אך טיקונה ביקש מאשתו לקרוא לבתם אספרנזה, תקווה בספרדית. האישה, התינוקת ושני בנים נוספים חיכו לו במתח מעל פיר ה"פניקס".

טיקונה עלה כשבידו טלפון חבוט וישן. לאחר שהתאחד עם משפחתו הוא פנה למצלמות והסביר:"זהו הטלפון שבו השתמשנו בפעם הראשונה כדי לדבר עם העולם שלמעלה". "כך גילינו שאתם יודעים שאנחנו בחיים", הוא הוסיף בהתרגשות.

לואיס אורזואה, מנהיג הכורים, היה הכורה האחרון שעזב את המכרה. ההתרגשות הייתה בשיאה לקראת צאתו של האיש שהיה אחת הסיבות המרכזיות לכך שהכורים הצליחו לשרוד 70 ימים מתחת לפני האדמה. הוא היה האחראי לשמירה על המורל, המשמעת וניהול חיי היומיום. לואיס עסק בכרייה כל חייו, מאז שהיה בן 20. ביום בו נלכד מתחת לאדמה הוא עסק בשרטוט תוכניות עבור המכרה.

יציאתו של הכורה האחרון שברה את כל שיאי ההתרגשות ב"מחנה התקווה". שמפניות נפתחו, קונפטי עף באוויר וכל מי שהיה במקום החל לשיר ולרקוד. רגע מרגש במיוחד נרשם כאשר ההמנון הלאומי הושמע ומנהיג הכורים עמד לצד נשיא צ'ילה ושר.

נישא צ'ילה התרגש במיוחד ואמר ללואיס: "אנחנו גאים בך ובכל אחד מחבריך שנתנו לנו דוגמא מדהימה לאומץ ותקווה". "מיליוני צ'יליאנים לא איבדו תקווה והתפללו מידי יום להצלתכם", הוסיף הנשיא.

 מחר: משדר מיוחד - אחמדינג'אד מבקר בגבול הצפון

מבצע החילוץ צפוי להימשך 48 שעות

צוותי החילוץ החליטו להתחיל את החילוץ עם רדת החשיכה על מנת שהכורים שיוצאים מהקפסולה לא ייפגעו מהחשיפה לאור השמש אחרי תקופה ארוכה שבה שהו מתחת לאדמה בחשיכה מוחלטת. לקראת תחילת החילוץ, נשא נשיא צ'ילה סבסטיאן פינרה נאום נרגש מחוץ למכרה.

"זה יום שלא נשכח במשך הרבה זמן", אמר פינרה והודה לצוות החילוץ ולאלוהים על שהגיעו לרגע הזה. "עבדנו זמן רב כדי להגיע לרגע המרגש הזה". הנשיא איחל הצלחה למחלצים והוסיף כי הוא "מצפה שעד יום חמישי כל הכורים יהיו מחוץ למכרה".

בני משפחותיהם של הכורים ונציגים מכלי תקשורת רבים מרחבי העולם חיכו באזור המכרה כדי להיות עדים לאחת מפעולות החילוץ המורכבות שנראו אי-פעם. "ברגע שנסיים את הכנת הקפסולה נתחיל בפעולות החילוץ", הסביר שר המכרות בצ'ילה. "כל כורה ישהה בקפסולה לזמן של 20-25 דקות עד שייצא מעל פני האדמה". הכורה הראשון שיחולץ מהמכרה  הוא פלורנסו אוואלוס בן ה-31 שיהיה הראשון להיכנס לקפסולת החילוץ הצרה ולעלות אל פני האדמה. אחיו, שלכוד עמו במכרה יחולץ אחריו.

לדברי המחלצים, מבצע החילוץ צפוי להימשך 48 שעות. מרגע שהכורים יצאו, אמבולנס יעביר אותם  לאוהל מיוחד שהוקם במרחק כ-150 מטרים משם, אז יעברו בדיקות להערכת מצבם הבריאותי ובהתאם לצורך יפונו במסוקים לבית חולים.  

"בכל תהליך חילוץ יש סיכון מסוים", הוסיף שר המכרות. "התאמנו הרבה מאוד פעמים ובדקנו את מעבר הקפסולה, אנחנו מלאי תקווה שהכל יתנהל כשורה". צוות של יותר מאלף אנשים עובדים בחילוץ, ויבצעו את התהליך בעזרת חליפות מיוחדות שיגנו על הכורים במהלך העלייה לפני הקרקע.

חילוץ הכורים בצ'ילה - סיקור מיוחד:

הצרות של הכורים: סיליקון בריאות

הכורה הח-5 שחולץ תכנן לעבוד רק חודש במכרה

הכורים כבר מתחילים לחשוב על הרווחים

הכורה הראשון ייצא ביום ד'

חילוץ הכורים - מהמרים על הראשון שייצא

צוות החילוץ הגיע אל הכורים - הכנות להכנסת קפסולת החילוץ

הכורים לנשותיהם: התלבשו סקסי

אור בקצה המנהרה של הכורים בצ'ילה 

צפו: הקפסולה שתחלץ את הכורים

מקדח חדש יזרז את חילוץ 33 הכורים

אין אוויר? הכורים מצ'ילה מעשנים

משפחות הכורים מאשימות את המנהלים

הכורים הלכודים בצ'ילה שלחו מסר מצולם

33 כורים בצי'לה ממתינים לחילוץ