אחיו הבכור של היורש בקוריאה הצפונית: "לא איכפת לי שאני לא היורש"

מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג-איל "דילג" מעל בנו הבכור קים ג'ונג-נאם, והוריש את השלטון לבנו השני קים ז'ונג-און. עכשיו הבכור מגיב, בהתבטאות נדירה. "אני לא מצטער על כך", הוא אומר. "גם ככה לא הייתי מעוניין בתפקיד"

פחות משבוע ימים חלף מאז מונה רשמית קים ז'ונג-און ליורשו של מנהיג קוריאה הצפונית, וכבר הוא נאלץ להתמודד עם מבחן מנהיגות ראשון - מבית. אחיו הבכור, קים ז'ונג-נאם, מותח ביקורת פומבית על מינויו לתפקיד ומביע מחאה על כך ש"דילגו" עליו בהורשת השלטון. לשם הרשמיות, הוא גם מאחל לו "על הדרך" בהצלחה בקריירה החדשה.

"באופן אישי, אני נגד הורשת השלטון לילד השני", אמר ז'ונג-נאם (39) בראיון טלוויזיוני לערוץ טלוויזיה יפני. "אני חושב שהיו גורמי השפעה מבנים שהשפיעו על ההחלטה". לאחר מכן הוסיף: "איני מצטער שאני לא היורש. אני לא מעוניין בכך, לא איכפת לי. אני רוצה שאחי יעשה את המיטב למען העם הקוריאני ולמען שגשוגו. אהיה מוכן לעזור לו אם הוא יזדקק לי".

הערכה: לא מונה לתפקיד היורש - כי לא מצא חן בעיני אביו

במערב סבורים כי ז'ונג-נאם הודח מהמועמדות לתפקיד היורש, מאחר ומעשיו "לא מצאו חן בעיני אביו" - כך על פי דיווחים בכלי תקשורת זרים. בעבר אף דווח כי ז'ונג-נאם ניסה להיכנס ליפן כשבידיו מסמכים מזוייפים - וזאת רק בשביל לבלות בפארק "דיסנילנד" שבבירה טוקיו.

אין זו הפעם הראשונה בה הוא מתראיין לעיתונאים. בשנים קודמות נשמעו התבטאויות שלו במהלך ביקורים בסין, כשהוא עונה בשפה הקוריאנית ובאנגלית עילגת. בעבר דחה את הדיווחים לפיהם הוא מנסה להשתלט בכוח על השלטון.

במערב מעריכים כי ז'ונג-סאם הוא בנה של רקדנית רוסיה, שנפטרה זמן קצר לאחר לידתו במוסקבה. היא גם אמו של יורש ההנהגה בקוריאה הצפונית, קים ז'ונג-און.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק