מאחורי הספה: ציור בשווי 300 מיליון דולר

משפחה אמריקנית הופתעה לגלות שייתכן והציור הישן שהיה זרוק מאחורי הספה במשך שנים ארוכות שווה לא פחות מ-300 מיליון דולר. הסיבה: על פי הערכת מומחה, על היצירה חתום לא אחר מאשר מיכאלנג'לו

מאחורי הספה: ציור ששווה מיליונים (telegraph)

בפעם הבאה שאתם מנקים את הבית, כדאי שתבדקו טוב טוב: אולי מסתתר שם אוצר שיכול לשים קץ לבעיות הכלכליות שלכם. זה לפחות מה שקרה למשפחת קובר האמריקנית.

ציור מאובק ששכב מאחורי ספה בבית המשפחה בניו יורק שווה, כך לפחות על פי מומחה לאמנות, לא פחות מ-300 מיליון דולר. הסיבה: את התמונה צייר איש הרנסנס והצייר הנודע מיכאלנג'לו בכבודו ובעצמו.

היצירה הייתה תלויה בדירה, עד שלפני 27 שנים היא נפלה לרצפה אחרי שנפגעה מכדור טניס תועה. בני המשפחה לא התרגשו, עטפו את התמונה והניחו אותה מאחורי הספה בלי לחשוב על כך יותר מדי.

איך שציור מתגלגל לו

לפני שבע שנים החליט אבי המשפחה, שיצא לגמלאות וחיפש מה לעשות עם הזמן החופשי, לערוך עבודת שורשים ולגלות מאין הגיע הציור של ישו בחיק אמו מריה. הוא פנה להיסטוריון האיטלקי ומומחה לשיחזור יצירות אנתוניו פורצ'לינו וזכה לתשובות שהשאירו אותו חסר מילים.

לדברי המומחה, מדובר בציור מקורי של מיכאלנג'לו ששווה מיליוני דולרים. "הייתי בטוח שזה יהיה העתק", סיפר פורצ'לינו, שבדק את היצירה באמצעות קרני רנטגן. "הוא הרבה יותר יפה מהעתקים שתלויים ברומא ובפירנצה", הוסיף.

על פי החקירה של ההיסטוריון, מיכאלנג'לו העניק את הציור לידידתו ויטוריה קולוניה בשנת 1545 לערך ולאחר מכן הוא התגלגל לידי ברון גרמני, שהוריש את היצירה לעוזרת שלו - קרובת משפחה של הסבתא-רבא של מר קובר. לבסוף הגיע הציור לארה"ב בשנת 1883.

כעת לא לוקחים בני המשפחה סיכונים מיותרים. היצירה שהושארה שנים ארוכות מאחורי הרהיט הישן מאוחסנת בכספת מאובטחת בבנק  - עד שמומחים נוספים יקבעו סופית אם אכן מדובר בציור מקורי של אחד מהאמנים הגדולים בהיסטוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק