זוכה פרס הנובל ליו שיאבו ואשתו - במעצר

רעייתו של חתן פרס נובל לשלום ליו שיאבו נמצאת במעצר בית, כך אמרה היום עורכת הדין של בני הזוג לרשת CNN. על פי הדיווח, היא נפגשה עם בעלה בבית הסוהר, סיפרה לו על הזכייה והוכנסה למעצר בית, לא לפני שסיפרה לחבריה על הדמעות של בעלה ועל הקריאה שלו עם היוודע לו דבר הזכייה: "זה למען הקורבנות מכיכר טינאנמאן"

סאגת זוכה הנובל והשלטונות הסינים נמשכת: למרות שהורשתה לספר לבעלה שהוא זכה בפרס הנובל לשלום, רעייתו של ליו שיאבו הושמה במעצר בית בביתה שבבייג'ין, כך אמרה היום עורכת דינם של בני הזוג לרשת CNN. בנוסף, דיפלומטים מאירופה שניסו לפגוש אותה נתקלו בסירוב גס מצד השלטונות הסיניים.

הרעייה לא הואשמה בפשע כל שהוא, למרות זאת, "היא הושמה במעצר בית" טוענת עורכת הדין. האישה קיבלה רשות לנסוע לבית הסוהר בו מוחזק בעלה ולספר לו על אירועי השבוע האחרון, ועל מעמדו החדש של בעלה כחתן פרס נובל לשלום.

ליו שיאבו החל לבכות כששמע שזכה בפרס ועל פי הפרסומים אמר כי "הפרס הוא עבור הקורבנות של כיכר טינאנמאן". אחרי שחזרה לביתה בבירה הסינית, היא לא הורשתה לצאת יותר. עורכת הדין טענה שאיש לא מורשה לבקר אותה עכשיו וקו הטלפון נותק.

על פי ארגוני זכויות האזרח שניהלו קשר מסוים עמה בימים האחרונים, היא הספיקה לשלוח כמה הודעות בחשבון הטוויטר שלה בהם כתבה: "אחים אני חוזרת, אני לא יודעת כמה זמן אוכל להמשיך לכתוב, אני במעצר בית מאז השמיני לחודש, ואיני יודעת מתי הם יתנו לי לראות מישהו שוב. הם שברו לי גם את הטלפון הנייד".

רוב העולם בינתיים - שותק 

על פי ארגון "פרידום", רעייתו של זוכה הנובל, הספיקה לספר בחשבון הטוויטר על הפגישה עם בעלה. "ראיתי את שיאבו, הוא גילה שהוא חתן פרס הנובל ב-9 באוקטובר בערב, אנחנו נמשיך לדבר על זה בעתיד".

פעילי זכויות האזרח קוראים לקהילה הבינלאומית לפעול למען שחרורם של ליו שיאבו ורעייתו מהבידוד בו הם נמצאים. גם המנהיג הגולה הדלאי למה, ביקר היום את הממשל הסיני על בידודו של חתן פרס הנובל - שנאסר לפני כשנה לאחר שהורשע בפשעים נגד האנושות - וקרא לשחרורו המיידי.