ארה"ב: המועמד לקונגרס צולם במדים נאציים

המועמד הרפובליקני לקונגרס ריץ' איוט מקווה מאד שהתמונה הזו לא תסיים את הקריירה הפוליטית שלו. איוט תועד עם חברים כשהוא לובש מדי קצין אס.אס נאצי. ההסבר: הוא חבר באגודה המשחזרת קרבות ממלחמת העולם השנייה. לטענתו, "העניין בקבוצה בא לא מתוך נטיות נאציות אלא מתוך כבוד להישגיהם הטקטיים במהלך המלחמה"

נאצי או חנון חובב קרבות היסטוריים? זו השאלה המרחפת מעל ראשו של המועמד הרפובליקני לקונגרס, ריץ' איוט, לאחר שתמונה שלו לבוש מדים נאציים הופצה ברשת ומעוררת סערה גדולה בארה"ב.

המועמד עצמו (שני מימין בתמונה שלפניכם), המתמודד על מקום בקונגרס מטעם מדינת אוהיו, טוען כי הוא אינו נאצי - אלא חובב היסטוריה הנוהג להשתתף בשחזורים של קרבות גדולים מהעבר. "זה רק עניין היסטורי במלחמת העולם השנייה", אמר איוט למגזין "אטלנטיק" שחשף את התמונה.

אלא שלמרות הכחשותיו של המועמד הרפובליקני, המערכת הפוליטית בארה"ב כבר גועשת וסוערת. אריק קנטור, בכיר במפלגה הרפובליקנית, אמר כי הוא "מגנה את העניין בתוקף ולא תומך באדם שיעשה מעשה כזה".

"לא מתוך נאציזם - אלא מתוך כבוד לטקטיקה"

איוט הודה שהוא חבר באגודת "ויקינג" מזה שנים רבות. "ויקינג" היא גוף המאגד חובבי היסטוריה כדי לשחזר פעולות ממלחמת העולם השנייה. לדבריו, הוא הצטרף "בקטע של זמן בן-אב משותף", אבל פרש ב-2007, כשבנו איבד עניין.

האגודה מדמה עצמה למחלקת ה"ויקינג" של ה-אס.אס, יחידתו הצבאית של היטלר. בתמונה השנויה במחלוקת, נראה איוט כשהוא לובש מדי "וואפן-אס.אס", הזרוע הצבאית של יחידת העלית הנאצית.

לדברי איוט, העניין שלו בקבוצה בא לא מתוך נטיות נאציות אלא מתוך כבוד להישגיהם הטקטיים במהלך המלחמה. "הם השתלטו על רוב אירופה ורוסיה, וזה באמת דרש מאמץ משולב של העולם החופשי כדי לבלום אותם", אמר והדגיש: "מנקודת מבט היסטורית לחלוטין, זה מדהים".

הוא בחר את יחידת ה"ויקינג", לדבריו של המועמד, מפני שהיחידה האמיתית לחמה בזמנו נגד הרוסים ולא נגד החיילים האמריקניים או הבריטים. לאחר שהתעוררה סערה סביב התמונה, כתב איוט באתר הקמפיין שלו כי: "מעולם, בשום שחזור היסטורי, לא התכוונתי להביע חוסר כבוד לכל אדם ששירת בצבא שלנו או שהושפע מטרגדיית המלחמה, בייחוד הקהילה היהודית. אני מאמין שעלינו לא לשכוח לעולם מה קרה ליהודים במהלך המלחמה ההיא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק