צ'ילה: הכורה הראשון יחולץ ביום רביעי

הספירה לאחור של 33 הכורים הלכודים מתחת לאדמה בצ'ילה החלה באופן רשמי. הלילה (שעון ישראל), לאחר שנבחן הבור על ידי מיטב המהנדסים במדינה, הוחלט כי ביום רביעי ניתן יהיה לחלץ את הכורה הראשון מבטן האדמה. "יש מקטע קטן בבור שנחפר לצורך החילוץ שאותו נצטרך לחזק בצינור ברזל", אמר שר בכיר בצ'ילה

עכשיו יש כבר תאריך: חילוץ 33 הכורים שכלואים מתחת לאדמה במכרה בצ'ילה יחל ביום רביעי הקרוב, כך הודיע השר האחראי על תחום המכרות במדינה לורנס גולבורן. בשעות האחרונות נערכו בדיקות נוספות כדי לוודא שהחור שנוצר כדי לחלץ את הכורים חזק מספיק כדי לא להתמוטט במהלך החילוץ.

"אנחנו שבעי רצון מהמצב ומצפים שכבר ביום רביעי נצליח להוציא את האדם הראשון", אמר הלילה גולבורן. "יש מקטע קטן בבור שנחפר לצורך החילוץ שאותו נצטרך לחזק בצינור ברזל, ולכן לא התחלנו עדיין במשימת החילוץ", הוסיף השר, אך הדגיש כי אין בכך כדי לסכן את חיי הכורים.

מתכוננים לשלב המסוכן ביותר בחילוץ

חילוץ הכורים בצ'ילה מגיע כאמור לשלב המכריע, שהוא גם המסוכן ביותר. אתמול בשעות הצהריים (שעון ישראל) הסתיימו עבודות חפירת המנהרה לחילוץ הכורים. המקדח העצום בו השתמשו סיים עבודתו לחלל בו לכודים 33 הכורים יותר מחודשיים. את פעולות החילוץ אנו מעבירים בשידור חי ורציף בחדשות 2 באינטרנט.

כשהסירנה בישרה את סיום החפירה הראשונית, בני המשפחה וצוותי החילוץ במקום פתחו בצהלות שמחה. 625 מטרים בעומק האדמה, נשברו הסנטימטרים האחרונים של האבן שמפרידה בין הכורים לתעלת החילוץ. על פי הדיווחים, הדבר הראשון שאמרו הכורים בסיום החפירה הראשונית היה: "איפה הייתם עד עכשיו?".

המתח נמשך: מי ייצא ראשון?

משימת חילוץ הכורים בצ'ילה הגיעה אתמול לישורת האחרונה ורגע לפני שהכורים עולים למסע על קפסולת החילוץ, בצ'ילה שואלים: מי מהכורים יצא ראשון? מי אחרון?

בין המועמדים לצאת ראשונים, בגלל האומץ, אולי בגלל הנפח ואולי בגלל היכולת להתמודד עם בעיות לא צפויות הוא אדיסון פנה - מעריץ גדול של אלוויס ואתלט רחב שנהג לרוץ תשעה ק"מ בכל יום, עד לפני חודשיים - כשהיו לו תשעה ק"מ זמינים.

בעשיריית היוצאים הראשונה יחולצו החולים והפצועים, כמו חוזה אוחדה שסובל מסוכרת וחורחה גאליגויוס שסובל מקוצר נשימה. ברשימה נמצא גם הכורה המבוגר בחבורה - מריו גומז בן ה-63.

בין האחרונים שייצאו יהיה יוני באריוס, האיש שהפך בזמן השהות למגיש העזרה הראשונה. הם מכנים אותו מתחת לאדמה "רופא הבית". עוד אחד מהאחרונים ברשימה, הוא אחד מהיותר קשוחים וחזקים נפשית. מדובר בחוזה הרננדס שגילה את הדת ובכל יום ערך לכורים הלכודים שתי תפילות.

לפי ההערכות האחרון לעזוב את המכרה יהיה לואיס אורסואה, אחראי המשמרת ומנהיגם של 33 הכורים, האיש לו נותנים את הקרדיט על הישרדותם. הוא האיש שהקציב מזון ללכודים במשך 17 הימים בהם לא היה להם קשר עם פני האדמה ואיש לא ידע שהם חיים.

האיש שמחליט על סדר החילוץ ונמצא מעל פני האדמה הוא רופא הצי הצ'יליאני רנאטו נווארו. נווארו אמר לסוכנויות הידיעות: "האחרון עשוי להיות אורסואה, אבל אנחנו עדיים לא בטוחים. הרעיון של 'המפקד הוא האחרון לעזובאת הספינה' עשוי להישמר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

חילוץ הכורים בצ'ילה - סיקור מיוחד:

חילוץ הכורים - מהמרים על הראשון שייצא

צוות החילוץ הגיע אל הכורים - הכנות להכנסת קפסולת החילוץ

הכורים לנשותיהם: התלבשו סקסי

אור בקצה המנהרה של הכורים בצ'ילה 

צפו: הקפסולה שתחלץ את הכורים

מקדח חדש יזרז את חילוץ 33 הכורים

אין אוויר? הכורים מצ'ילה מעשנים

משפחות הכורים מאשימות את המנהלים

הכורים הלכודים בצ'ילה שלחו מסר מצולם

33 כורים בצי'לה ממתינים לחילוץ