הונגריה: חשש לשיטפון קטלני נוסף

בהונגריה סופרים הבוקר 7 הרוגים ויותר מ-120 פצועים ממה שמוגדר "האסון האקולוגי החמור ביותר שהמדינה ידעה". כעת חוששים שהשיטפון החומצתי, שזיהם את נהרות ושטחי מערב הונגריה, עשוי להמשיך לדלוף. 800 אלף בני אדם פונו מהעיר אייה והכפרים הסמוכים

מתפנים בהונגריה (רויטרס)

אלפי תושבים הונגרים פונו הבוקר מביתם בעיר אייה, לאחר שעלה חשש כי ישנם סדקים נוספים במאגר של החומצה הרעילה במפעל האלומיניום הקרוב. לפחות 7 בני אדם נהרגו וכ-120 נפצעו כשהמאגר במפעל נפרץ לפני שלושה ימים וכ-184 גלונים של חומצה שטפו יבולים ומספר ערים במערב הונגריה.

פינוי 800 אלף תושבי העיירה החל עם שחר. "כבר חשבנו שנמלטנו מתוצאותיו של האסון הזה", אמרה תושבת הכפר, אך היא, בני משפחתה ושכניה נאלצו להותיר את ביתם מאחור, בהוראת הרשויות, ולעזוב את העיר.

הדנובה נותרה כחולה

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן הגיע היום לאזור המוכה, פחות מ-200 ק"מ מהבירה בודפשט. אורבן ערך מסיבת עיתונאים בה אמר כי "היה ניתן למנוע את האסון הזה" והבטיח ש"האחראים יענשו".

השבוע התמודד ראש הממשלה עם לחץ שכנותיה של הונגריה - קרואטיה סרביה ובולגריה, שנשמו השבוע לרווחה רק אחרי שהרשויות ההונגריות הצליחו לבלום את התפשטות הזיהום לנהר הדנובה.