פרס נובל לשלום לאסיר זכויות אדם מסין

לא פחות מ-199 בני אדם ו-38 ארגונים היו מועמדים השנה לזכייה בפרס היוקרתי מכולם - פרס נובל לשלום, אולם מי שגרף את הפרס הוא ליו שיאבו, פעיל זכויות אדם מסין, השוהה בכלא הסיני על פועלו למען דמוקרטיזציה בסין. השלטונות בבייג'ין כבר מאיימים בתגובה חריפה בעקבות הזכייה. צפו בהכרזת הזוכה

שבוע ההכרזות על חתני פרסי הנובל הגיע היום לשיאו עם ההכרזה באוסלו בירת נורבגיה על חתן פרס נובל לשלום - ליו שיאבו, פעיל זכויות האדם מסין. את ההכרזה העברנו בשידור חי כאן בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

בין המועמדים לזכייה השנה נמצאו שמות בולטים כמו נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון וסולן להקת U2 בונו, אולם מי שזכה בפרס הנחשק הוא דווקא ליו שיאבו, פעיל זכויות אדם סיני שנמלט מזרועות החוק בבייג'ין ואף שוהה בכלא בשל פעילותו למען רפורמות דמוקרטיות במדינה.

ליו נשלח ל-11 שנות מאסר בכלא הסיני בדצמבר האחרון, לאחר שכתב מניפסט בשיתוף פעילי זכויות אדם סינים אחרים, בו הוא קורא לחופש הביטוי ולבחירות דמוקרטיות חופשיות. מדובר בבחירה דרמטית שמכעיסה במיוחד את אנשי המפלגה העממית השולטת בסין, והשלטונות בבייג'ין כבר מאיימים כי יגיבו באופן חריף על זכייתו של ליו.

"סמל למאבק למען זכויות האדם בסין"

שיאבו הוא חתן פרס נובל לשלום 2010, אבל לא בטוח שהוא יודע את זה, כל עוד הוא יושב בכלא. ראש הוועדה הנורבגית ת'ורביורן יאגלנד אמר במעמד הכרזת הזוכה כי שיאבו הוא "סמל למאבק למען זכויות האדם בסין. סין הפכה למעצמת על במונחי כלכלים ופוליטיים, זה הגיוני שכוחות עצומים כאלה יעמדו תחת ביקורת".

הנובל הזה הוא הראשון שניתן לאסיר סיני מאז שהשלטון הקומוניסטי במדינה החל ברפורמות כלכליות אך מנע רפורמות פוליטיות, תהליך שיצא לדרך לפני כשלושה עשורים. בוועדה מקווים שעכשיו יתעורר בסין דיון על זכויות האדם והפרס "יעיר" את ראשי המפלגה השלטת.

שלא כמו פעילי זכויות אדם אחרים, שיאבו הוא פעיל שקט שדוגל באי-אלימות, הוא אחראי לחיבור מניפסט למען ריבוי מפלגות במדינה ומתן חופש ביטוי אך הוא לא השתתף מעולם בפעילות אלימה נגד הממשל. המסמך שעימו הוא מזוהה - "מסמך 08", נכתב בהשפעת המסמך שהצית את האירועים למען זכויות האדם בצ'כוסלובקיה - אירועים שבסופו של דבר הביאו את הקץ לממשל הסובייטי.   

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק