פרס נובל בספרות לסופר מריו יוסה

הוועדה המלכותית בסטוקהולם הכריזה על הזוכה בפרס נובל לספרות לשנת 2010: הסופר מריו ורגאס יוסה מפרו, שרוב ספריו תורגמות לשפות רבות, וזכו לשבחי הביקורת והקוראים. בין יצירותיו המוכרות: "העיר והכלבים", ו"חגיגת התיש". צפו ברגע ההכרזה על הזכייה

פרס נובל בתחום הספרות יוענק לסופר מריו ורגאס יוסה מפרו, כך הודיעה הוועדה במרכז קרולינסקה בסטוקהולם. יוסה גבר על הסופר הישראלי עמוס עוז, שנחשב לאחד המועמדים העיקריים בשנים האחרונות. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את ההכרזה על הזוכה בפרס.

מריו ורגאס יוסה בן ה-74 נולד בארקיפה בפרו למשפחה מהמעמד הבינוני. הוא קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת מדריד בספרד. הספר "העיר והכלבים" היה הספר המפורסם הראשון שלו שהפך לרב מכר, ובהמשך הוציא לאור גם רומנים היסטוריים כמו "חגיגת התיש". רוב ספריו תורגמות לשפות רבות, וזכו לשבחי הביקורת והקוראים.

בשנות ה-80 עסק ורגאס בפעילות פוליטית, ונודע בדעותיו הניאו-ליברליות. בשנת 1990 הוא אף התמודד על הנשיאות בפרו מול אלברטו פוג'ימורי אך הפסיד. לאחר שהתגורר יותר מ-30 שנה באירופה, וגם קיבל אזרחות ספרדית, חזר לחיות בלימה שבפרו.

זוכים נוספים בפרס נובל לשנת 2010

ורגאס מצטרף לרשימת הזוכים לשנת 2010 ששמותיהם הוכרזו בימים האחרונים: הזוכים בפרס נובל בכימיה הם תעניק השנה את פרס הנובל בכימיה לשני כימאים יפנים ואמריקני: ריצ'ארד פ' הק מאוניברסיטת דלאוור בניו ארק, לאי-איצ'י נגישי מאוניברסיטת פורד בארצות הברית ולאקירה סוזוקי מאוניברסיטת הוקאדו-ספורו, יפן.

המדענים קיבלו את הנובל בגין מחקר בנושא זירוז וזיווג של מערכות אורגניות, פעולה שמדמה את פעולתו של הטבע. "הכימיה האורגנית התפתחה לאומנות", אמרו היום בסטוקהולם.

שני מדענים ממוצא רוסי, אנדרה גיים בן ה 51 וקונסטנטין נובוסלוב בן ה 36 הם חתני פרס נובל לפיזיקה 2010. השניים יקבלו את הפרס על ניסויים וחקר בשכבת פחמן דקיק, לאחר שערכו מחקר ובודדו חומר פחפני בשם גריפין בצורתו הדקה ביותר, בעובי של שכבת אטום - הגריפין הוא החומר הדק ביותר שהמדע מכיר ואם זאת אחד החומרים החזקים יותר. הגריפין הוא חומר שקוף ומוצק שמתפקד כמוליך. הגריפין מצוי במסכי מגע ובשבבים אלקטרונים.

חתן פרס נובל לרפואה 2010 הוא הפיזיולוג הבריטי פרופ' רוברט אדוארדס שעבודתו הביאה להפריה החוץ גופית הראשונה. הוא יקבל את הפרס היוקרתי עבור תרומתו לתחום הרפואה והפיזיולוגיה, כך קבעה הוועדה השוודית היום. אדוארד בן ה-85 יזכה בעשרה מיליון קרונות שוודיות, ששווין כ-1.5 מיליון דולר.

"ההישג שלו מאפשר טיפול בחוסר פוריות, מצב רפואי שמטריד חלק גדול מהאוכלוסייה, וכולל יותר מעשרה אחוזים מכל הזוגות סביב העולם", נמסר בהצהרת מרכז קרולינסקה שמעניק את הפרס.

רוצים לקבל עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק