פרס נובל בפיזיקה לשני חוקרי פחמן

שני מדענים ממוצא רוסי, אנדרה גיים וקונסטנטין נובוסלוב, הם חתני פרס נובל לפיזיקה 2010. השניים קיבלו את הפרס על ניסויים וחקר בפחמן דקיק וגילויו של הגריפין - החומר הדק ביותר ואחד החומרים החזקים המוכרים למדע. אנו פוגשים בגריפין במסכי המגע ובשבבים אלקטרונים

פרס נובל לאוניברסיטאות בריטיות (פרס נובל)

שני מדענים ממוצא רוסי, אנדרה גיים בן ה 51  וקונסטנטין נובוסלוב בן ה 36 הם חתני פרס נובל לפיזיקה 2010. השניים יקבלו את הפרס על ניסויים וחקר בשכבת פחמן דקיק, "השנה פרס הנובל בפיזיקה מוענק על המחקר בחומר דו מימדי עם יכולות מדהימות. האקדמיה המלכותית השוודית למדעים החליטה להעניק את פרס הנובל ב 2010 לפיזיקה במשותף לפרופסור אנדרה גיים ולפרופסור קונסטנטין נובוסלוב, שניהם מהאוניברסיטה של מנצ'סטר - בריטניה, האקדמיה מציינת לשבח את הניסויים פורצי הדרך בחומר גריפין"  כך הוכרז היום בשטוקהולם.

על פי הוועדה המלכותית, שני המדענים ערכו מחקר ובודדו חומר פחפני בשם גריפין בצורתו הדקה ביותר, בעובי של שכבת אטום - הגריפין הוא החומר הדק ביותר שהמדע מכיר ואם זאת אחד החומרים החזקים יותר. הגריפין הוא חומר שקוף ומוצק שמתפקד כמוליך. הגריפין מצוי במסכי מגע ובשבבים אלקטרונים.

המדענים משייכים את הגילויים לעולם הכימי, הטכנולוגי ולעולם הקוונטים. כיום גיים הוא אזרח הולנד ונובוסלוב מחלק את חייו בין רוסיה לבריטניה - שניהם פעילים באוניברסיטת מנצ'סטר.

השניים יתחלקו בפרס בסך 10 מיליון קרונות שוודיות (כמיליון וחצי דולר). ההכרזה על הזוכים בנובל על המחקר בפיזיקה, הוא הפרס השני עליו מכריזים. התקשורת הבריטית מתגאה בכך ששני הפרסים הראשונים השנה הגיעו לידיהם של מדענים שפועלים באוניברסיטאות שבשטחה.

פרס נובל ברפואה לממציא ההפריה החוץ גופית

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק