חשד: נופף באצבעות כרותות כדי להפחיד חיילים

משפטם של חיילים בצבא ארה"ב חושף פרשת התעללות קשה שהתרחשה במהלך שהות החיילים באפגניסטן. חקירת החיילים העלתה חשדות חמורים לפיהם שגרת שעמום הובילה אותם לכרות איברים של אפגנים ולשמור אותם למזכרת. אחד הסמלים בגדוד חשוד שאסף אצבעות כדי ליצור שרשרת עצמות אדם. בארה"ב כבר חוששים מתגובות בעולם המוסלמי

ג'רמי מורלוק, אחד החיילים החשודים בהתעללות (AP)

כריתת אצבעות ושמירתן בבקבוקים, גולגולת למזכרת, ושרשרת מעצמות אדם, אלו חלק מההאשמות שנחשפו עם פתיחת משפטו של סמל קלווין גיבס בן ה-25, שהינו אחד מחמשת החיילים האמריקנים המואשמים ברצח אזרחים אפגנים מתוך שעמום, כפי שנחשף הבוקר בעיתון "הארץ".

משפטו של גיבס נפתח בשבוע שעבר במדינת וושינגטון בארצות הברית, ובהמשך צפויים לעלות על דוכן הנאשמים שבעה חיילים נוספים מאותו גדוד חיל רגלים בצבא ארצות הברית, ששירתו באפגניסטן - בחשד שניסו לטייח את מעשי ההרג.

מסמכי החקירה מתארים שגרה מדאיגה של חיילים משועממים, שסיגלו לעצמם סדר יום שכלל קניית ושימוש בחשיש ואופיום וחיפוש שעשועים בנוסח הוצאות להורג של אזרחים, כריתת חלקי גופות למזכרת, וצילום תמונות שלהם לצד "שלל המלחמה" שצברו.

שלף אצבעות כרותות כדי להפחיד חיילים

חקירתו של סמל גיבס העלתה כי הוא וארבעת חייליו הרגו יותר משלושה אזרחים אפגנים בתקריות שונות באמצעות ירי לעברם ללא סיבה. באחת הפעמים התעורר חשד לניסיון טיוח בעקבות מחסנית של רובה שהונחה ליד אזרח, במטרה ליצור רושם שהיה חמוש.

אך נראה שהחיילים לא הסתפקו במעשה הרצח, והחליטו לתעד אותם גם באמצעות חלקי גופות של התושבים האפגנים. על פי החשד, הסמל גיבס שמר עצמות של אצבעות בבקבוק ריק. לדברי החיילים בגדוד, כשרצה להפחיד חיילים בגדוד, הוא נהג לשלוף אצבעות כרותות, ששימשו אותו לאחר מכן כדי ליצור שרשרת עצמות אדם.

בחקירתו, גיבס הכחיש תחילה את העובדות המיוחסות לו, אך מאוחר יותר חשף בפני החוקרים קעקועים של שש גולגולות באמצעותם קשר עצמו למעשים. לדבריו, שלוש גולגלות אדומות סימלו את האנשים שרצח במהלך המלחמה בעירק, בעוד שלוש הכחולות הנותרות הן סימן לתושבים שרצח בזמן שירותו באפגניסטן.

התקשורת האמריקנית כבר מגדירה את החשדות שעלו עד כה מהחקירה כחמורים ביותר מאז פלישת כוחות הקואליציה לאפגניסטן ב-2001, ובמערכת הביטחון בארצות הברית כבר מביעים חשש מפני גל אלימות במדינות המוסלמיות.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק