גם בריטניה מזהירה: התרחקו מצרפת וגרמניה

מתגברות ההערכות כי ארגון אל-קאעידה מתכנן לבצע סדרה של פיגועי ענק במרכזי הערים באירופה: באיטליה נתפס פעיל אל-קאעידה וברשותו חומרי נפץ, על פי החשד - בדרך לביצוע פיגוע במדינה. במקביל, ארה"ב ובריטניה מזהירות את אזרחיהן: היזהרו במקומות הומי אדם באירופה

עכשיו זה רשמי: ארצות הברית ממליצה לאזרחיה שלא לנסוע לאירופה מחשש לגל פיגועי טרור - כך הודיעה היום מחלקת המדינה האמריקנית. הודעת אזהרת המסע הגיעה לאחר שבסוף השבוע כבר דווח על כוונת האמריקנים לפרסם אזהרה מפני נסיעה לאירופה. הממשל הבריטני הצטרף להערכות האמריקנים והעלתה את רמת הסיכון לפיגועי טרור של תיירים בגרמניה ובצרפת מ"כללי" ל"גבוה".

שרת החוץ של בריטניה טרזב מיי ציינה כי מדובר באיומים ממשיים. "ההתרעות לפיגועי טרור בצרפת ובגרמניה עודכנו כמו בעוד ארצות אירופאיות אחרות, שנמצאות תחת איום הטרור, לכן עידכנו את ההנחיות לתיירים שמבקרים במדינות האלה", אמרה מיי.

על הכוונת: ערים מרכזיות בבריטניה, גרמניה ובצרפת

בהודעת מחלקת המדינה נמסר כי על בסיס מידע מודיעיני לפיו ארגון אל-קאעידה מתכוון לבצע פיגועים ביבשת באמצעות מחבלים חמושים, מומלץ שלא להגיע לערים הגדולות באירופה. "המחבלים קיבלו הנחיה להרוג כמה שיותר אזרחים מהמערב", נכתב באזהרת המסע. "מדובר בפיגועים שיזכירו באופיים את פיגועי הטרור במומבאי".

על פי המידע, ערים מרכזיות בצרפת, גרמניה ובריטניה נמצאות על הכוונת של אל-קאעידה. מחלקת המדינה הזהירה כי הפיגועים מתוכננים להתבצע במרכזים הומי אדם, וביקשה מהאזרחים האמריקניים להתרחק מהתחבורה הציבורית וממרכזי תיירות הומים.

במקביל, דיווחו היום סוכנויות הידיעות כי היחידה ללוחמה בטרור של משטרת איטליה עצרה בימים האחרונים בנאפולי חשוד בחברות בארגון אל-קאעידה, שתכנן ככל הנראה לבצע פיגועים במדינה. על פי הדיווחים, נמצאו ברשותו חומרי נפץ שנועדו לבצע פיגוע טרור. החשוד מחזיק באזרחות צרפתית, וככל הנראה היגר עם משפחתו מצפון אפריקה.

בן לאדן מממן את הפיגועים?

האם מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן עומד מאחורי מזימת הטרור החדשה שמאיימת על ארה"ב ואירופה בגל של פיגועים? עיתון ה"דר שפיגל" הגרמני דיווח אתמול כי קיצוני מוסלמי גרמני ממוצא אפגני, אחמד סידיקי, סיפר בחקירתו במדינה כי בן לאדן בעצמו יוזם ומממן את סדרת הפיגועים שבדרך.

ייתכן מאד שזה הרקע לאזהרת המסע המפתיעה שארה"ב פרסמה היום. יתרה מזאת, ייתכן שהמידע שסיפק בכיר הטרור בחקירתו הוא שהביא להתרעות על פיגועים שפקדו את אירופה בשבועות האחרונים, כולל פינויו של מגדל אייפל בפריז בשני מקרים שונים.

על פי הדיווח ב"דר שפיגל", סידיקי, מספר 3 בארגון הטרור אל-קאעידה, נלכד ונחקר בקאבול בירת אפגניסטן, שם סיפר לחוקריו על פעולות הטרור המתוכננות באירופה. סידיקי טען בפני חוקריו כי הוא אף נפגש בעבר עם בכיר נוסף בארגון, השיח' יוניס אל-מורטני, ודן איתו במתקפות אפשריות על מספר מדינות באירופה, ביניהן גם צרפת, בריטניה וגרמניה.

מאחר שארגון של מתקפה משולבת על כמה מדינות באירופה דורש משאבים רבים, אמר הנחקר כי בן לאדן בעצמו אישר את התכנית, ואף סיפק חלק ניכר מהכסף הדרוש להוצאתה לפועל.

סידיקי, אזרח גרמני ממוצא אפגני, עזב את גרמניה בחודש מרץ 2009 והצטרף לכוחות הצבאיים שפועלים בגבול אפגניסטן-פקיסטן. אזהרות הטרור האחרונות שהוציאו רשויות הביטחון בארצות הברית ובאירופה קשורות למידע שעלה בחקירתו.

עדיין לא ברור אם דבריו של סידיקי אכן משקפים איומים מוחשיים על אירופה, או שהמטרה היא לזרוע פחד ברחבי העולם. לכן, בעוד שהרשויות בארצות הברית מחשיבות את סידיקי למקור אמין, בגרמניה טוענים שיידרשו עוד חקירות נוספות כדי להבין אם דבריו נכונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק