אנגליה: יהודי בראש מפלגת הלייבור

בממלכה הבריטית כבר נורתה יריית הפתיחה לקראת הבחירות הבאות שייערכו בעוד חמש שנים: מפלגת הלייבור בחרה לראשונה ביהודי לעמוד בראשה. אד מיליבנד, אחיו של שר החוץ לשעבר דייויד מיליבנד שהיה בין המפסידים, הוא המנצח הגדול. בעבר הודיע מיליבנד כי הוא מתכוון לבקר בישראל וברשות הפלסטינית וקרא לבטל את המצור על עזה

דייויד ואד מיליבנד. הכל נשאר במשפחה (חדשות 2)

חמישה התמודדו על ראשות מפלגת הלייבור - אבל רק אחד זכה. אד מיליבינד בן ה-40 הצליח להיבחר בראש ולעשות היסטוריה כיהודי הראשון שיעמוד בראשות הלייבור. בדרך הוא עוד הספיק לנצח גם יריב מבית, את אחיו דייוויד, מי שכיהן כשר החוץ בממשלה האחרונה של הלייבור.

מיליבנד הצעיר לא המריא בסקרים שהחמיאו דווקא לאחיו וסיכוייו לנצח היו קטנים ביותר, אך בקרב יוצא דופן שהוכרע אמש הוא הוכתר כזוכה הגדול עם 50.65 אחוזים מהקולות לעומת 49.35 אחוזים לדייוויד, אחיו.

אד מיליבנד כיהן בעברו כשר לענייני אנרגיה ואקלים והצליח לרכוש את אהדת ארגוני הסביבה כשהצהיר כי הוא משתמש בחיתולים רב-פעמיים לבנו הפעוט. מיליבנד גם שימש כ"נושא הלפיד" של ארגוני העובדים שבזכותם ככל הנראה קיבל את הקולות שהכריעו את הכף.

אחרי ההכרזה על המנצח חיבק דיוויד את אד, שהחליט לשאת נאום פייסני שמטרתו לאחד את השורות ואיחל לו בהצלחה בתפקידו. המטרה של הלייבור כעת היא לנסות ולנצח את השמרנים בבחירות הבאות בעוד חמש שנים.

ולזווית הישראלית: לפני מספר שבועות, טרם היבחרו לתפקיד, הבטיח אד מיליבנד באירוע שאורגן על ידי אגודת ידידי פלסטין כי אם ייבחר לראש המפלגה הוא יבקר בישראל וברשות הפלסטינית. לדבריו, יש להסיר את המצור על עזה בהקדם האפשרי. מיליבנד גם הודיע שהוא בעד חקירה בינלאומית בכל מה שקשור לאירועי המשט הטורקי לעזה.