למה הודה הנשיא פרס לפידל קסטרו?

הנשיא שמעון פרס העביר לנשיא קובה לשעבר פידל קסטרו מכתב תודה, בו הוא מציין עד כמה התרגש מהדברים שאמר קסטרו בראיון עיתונאי. בהתבטאות מפתיעה הכיר קסטרו בזכותה של ישראל להתקיים ולהיות מדינה יהודית. הוא הזכיר את השואה ואפילו את אביו של ראש הממשלה

פידל קסטרו, נשיא קובה לשעבר (חדשות 2)

רגעים של נחת: נשיא המדינה שמעון פרס שיגר לנשיא קובה לשעבר פידל קסטרו איגרת ובה הוא מודה לו על הדברים יוצאי הדופן שאמר בראיון עיתונאי מיוחד לכתב הירחון האמריקני "אטלנטיק", ג'ף גולדברג.

מצב הבריאותי של קסטרו בן ה-84 רעוע, והמדינה שבראשה עומד כעת אחיו, ראול קסטרו, לא קיימה יחסים דיפלומטיים עם ישראל מאז שנות ה-70. אך כל אלו לא מונעים מקסטרו לומר מילים חמות ומפתיעות. "למדינת ישראל יש זכות קיום כמדינה יהודית", הוא אומר בהחלטיות ולא שוכח להזכיר את השואה: "אם אני הייתי בנעליו של נתניהו, השואה בה נרצחו שישה מיליון יהודים הייתה עומדת מול עיניי בכל דבר ועניין".

בהתבטאות יוצאת דופן הוא הביע את הערכתו הרבה לפועלו של אביו של ראש הממשלה, ההיסטוריון בן-ציון נתניהו על פועלו רב השנים וגילו המופלג, 100 שנים, בו הוא נשאר חד וצלול.

פרס: "דבריך ריגשו אותי"

הנשיא העביר באמצעות שגריר קובה באו"ם, מכתב לפידל קסטרו. "קראתי את דבריך והם ריגשו אותי מאוד" מודה פרס. "מתחת להררי הפולמוס האידיאולוגי חייבת לשכון נפש אדם. תיארת את ההיסטוריה והשואה בצורה נוגעת ללב", הוא הוסיף.

"דבריך היוו מעין גשר מפתיע בין מציאות קשה לאופק חדש, והוכחת שגם רחוקים יכולים להיות קרובים", כתב פרס. "קובה היא אי מוקף ימים וישראל היא אי פוליטי מוקף איומים", הוא הוסיף והסביר.

כאשר נשאל קסטרו האם ישנו סיכוי לחידוש היחסים הדיפלומטיים בים המדינות שניתקו בשנות ה-70 הוא השיב: "דברים כאלו לוקחים זמן". אנחנו נחכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק