פידל קסטרו: "לישראל יש זכות קיום"

המנהיג הקשיש של קובה מפתיע בראיון ידידותי לישראל, ומותח ביקורת חריפה על אירן ומדיניות הכחשת השואה של נשיאה. "אירן צריכה להבין את השלכות האנטישמיות", אמר קסטרו והוסיף: "במשך 2000 שנה היו היהודים הקורבן של רדיפה נוראית ואז פוגרומים. היהודים חיו במציאות הרבה יותר קשה משלנו"

ציוני נלהב, כמעט. פידל קסטרו (רויטרס)

פידל קסטרו, המנהיג המיתולוגי של קובה שנפרד מכסאו בעקבות מצב בריאותו אך עדיין עומד בראש המפלגה הקומוניסטית הקובנית, אומר במפתיע בראיון עיתונאי כי לישראל יש את הזכות המלאה להתקיים.

"כן, ללא כל ספק, לישראל יש זכות קיום", השיב קסטרו בן ה-84 לשאלתו של העיתונאי האמריקני ג'פרי גולדברג ממגזין "אטלנטיק" המבקר בקובה. מנגד טען קסטרו כי קובה אינה מוכנה עדיין לקיים קשרים דיפלומטיים עם ישראל. "דברים כאלה לוקחים זמן", אמר המנהיג הקשיש.

"אירן צריכה להבין את השלכות האנטישמיות"

קסטרו ביקר את נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד על הכחשת השואה, אמר כי על טהרן לקבל את חששותיה הקיומיים של ישראל, והוסיף כי אירן צריכה להבין את השלכות האנטישמיות. "זה נמשך כבר 2000 שנה", אמר נשיא קובה לשעבר. "אני לא חושב שמישהו בהיסטוריה הושמץ יותר מאשר היהודים, כולל המוסלמים. האשימו את היהודים והעלילו עליהם את הכל. אף אחד לא מאשים את המוסלמים בדבר".

"לפי מיטב שיפוטי, מה שקרה להם זו 'סלקציה הפוכה'. במשך 2000 שנה הם היו הקורבן של רדיפה נוראית ואז פוגרומים", לדברי מנהיג קובה. "אפשר היה להניח שהיהודים ייעלמו מהעולם, אבל אני חושב שהתרבות והדת שלהם השאירה אותם מחוברים כאומה".

"היהודים חיו במציאות הרבה יותר קשה משלנו", סיכם קסטרו. "שום דבר לא משתווה לשואה".