איך חוגגים את סוכות ברחבי העולם?

בפילדלפיה בנו חברי השנה הקהילה היהודית סוכה אקולוגית, אליה נכנסים רק מוצרים שלא מזיקים לטבע. כך, למשל, נשארו הרדיו והטלוויזיה בבית, ולעומת זאת ינעימו האורחים את זמנם בפירות ובירקות. במונטריאול החליטו לערוך "סוכה פתוחה" ולהזמין אליה גם לא יהודיים, כדי להראות להם את אווירת החג. איך יחגוג את החג אובמה?

שלומית כבר בנתה את הסוכה, אבל מה לגבי ברק אובמה? עם ישראל מציין היום את חג הסוכות, חלקו בישיבה בסוכה יחד עם ארבעת המינים, והחלק האחר בטיולים ברחבי הארץ. עם זאת, לא רק בישראל מציינים היהודים את החג, אלא גם ברחבי העולם.

הקהילה היהודית בפילדלפיה שבארצות הברית בחרה השנה להעניק משמעות חדשה לחג ולחגוג אותו במתכונת אקולוגית ותוך כדי "חזרה לאהבת כדור הארץ", כך לפי הגדרת המקומיים. "סוכות זהו חג שנשען רבות על הטבע", מסביר גיל מרקס, מומחה למנהגים יהודיים ולאוכל יהודי שחי בפילדלפיה.

"אף פעם לא חגגתי את החג הזה בתור ילדה, אבל עם השנים חלחלה בי התובנה שסוכות בעצם מחזיר אותנו לערכים של פעם, של הטבע, לפני שהתחיל כל הטירוף", אומרת רבקה קרפ, מתנדבת במרכז לצעירים יהודיים בקהילה.

השנה בחרו אנשים רבים בקהילה לנהל גם שיח ביניהם על המשמעות של החג, תוך כדי שהם מקפידים להכניס לסוכה רק חפצים אקולוגיים, שלא פוגעים בטבע. "לא הכנסנו רדיו או טלוויזיה כמו בשנים קודמות, אלא רק פירות וירקות ומוצרים הכרחיים ואורגנים", אומרת קרפ ומסבירה כי ליוזמה הזאת שותפות משפחות רבות בקהילה.

ממסיבות ענק ועד ל"סוכה פתוחה"

בניוטון, אחד האזורים בבוסטון עם הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעיר, החליטו לפנות למכנה משותף רחב יותר ופשוט לערוך מסיבת ענק בסוכה, שהמחיר אליה הוא עשרה דולרים לאדם. המסיבה צפויה להיערך היום סמוך לשעה 10 בבוקר (שעון מקומי) והמארגנים מדגישים כי המחיר נועד רק לכסות את העלות ולהוות תרומה לקהילה.

במונטריאול שבקנדה יחגגו היום בארוחת ערב חגיגית בסוכת ענק שהוקמה סמוך למרכז הקהילה. השנה החליטו המארגנים לפתוח את הארוחה לכל מי שחפץ להגיע, בניגוד לשנים קודמות. "ככה אנחנו מקווים שנצליח להעביר את אווירת סוכות גם ללא יהודים וללמד אותם על מהות החג", אומרת ג'ייני כהן, אחת המארגנות של האירוע.

בבית הלבן, למרות הכל, לא מתכוונים לציין את חג הסוכות, בדומה למה שנהוג שם בראש השנה ובפסח. ברק אובמה לא מתכוון להקים סוכה ויטפל בבעיות העולם כמו המשבר האירני והשיחות הישירות במזרח התיכון היישר ממשרדו הממוזג.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק