צפו: "הצגת השלום" של נשיא אירן

נשיא אירן נאם היום בפני ועידת האו"ם ליעדי המילניום ובחר בקו פייסני במיוחד: הוא קרא ליצירת חברה שוויונית יותר ואיים כי הארגונים שמפרים את השוויון בין האומות עומדים להיות מובסים. הצטרפו לשידור החי מניו יורק

נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד הוא בין מנהיגי העולם שנאמו היום בפני ועידת האו"ם בנושא יעדי המילניום, ועידה שיוחדה למאבק העולמי בעוני, ברעב ובמחלות. את נאומו של נשיא המדינה ושל שאר המנהיגים העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

בניגוד לציפיות, אחמדינג'אד נשא נאום פייסני וקרא לאחדות ושיוויון בין העמים. לדבריו, "הארגונים שמפרים את השוויון בין האומות עומדים להיות מובסים". בנוסף ציין הנשיא האירני כי האום צריך להיות המקום המאוחד לכל האומות, שיקרא לרפורמות עולמיות".

בתחילת דבריו, הפסיק הנשיא את נאומו לאחר שככל הנראה הופרע על ידי מספר אנשים שנכחו באולם. בנוסף, נצפתה נטישה מסיבית של הנציגים באולם. למרות זאת, נאומו שארך כרבע שעה, הסתיים במחיאות כפיים סוערות.

מנהיגי ממשלות וראשי מדינות דנים ביעדים עליהם הסכימו לפני עשור. שנת 2015 היא השנה שאמורה להיות שנת המבחן ליעדים אלו. אחמדינג'אד עומד השבוע במגננה מול מתקפה דיפלומטית בינלאומית - להוציא את טורקיה. הוא נשאל על ידי עיתונאים על תכנית הגרעין, על המטיילים האמריקנים שמואשמים בריגול ומחזקים בשבי אירני, וגם על הקריאה לחיסולה של מדינת ישראל.

הפגנות מול המלון שמארח את הנשיא האירני - "דם על הכריות"

במקביל לדיונים שנערכים במטה האו"ם, התקיימת משמרת מחאה סביב המלון בו שוכן אחמדינג'אד. מפגינים יוצאים בקריאות בלתי פוסקות נגד המשטר בטהרן, ודורשים מהנהלת המלון "לזרוק אותו מהחדר". הם נשאו שלטים עליהם נכתב "יש לאיש הזה דם על הידיים, עכשיו הדם הזה על הכריות שלכם".

גולים אירנים שנמלטו מממשל האייתולות שמארגנים את ההפגנות האלה אומרים לעיתונאים שמלווים את הועידה כי אינם יכולים להביע את דעתו באירן. "איש לא יכול, עכשיו זו ההזדמנות להראות לעולם מה העם האירני חושב על אחמדינג'אד", אמרו והוסיפו בציניות "האנשים שדרשו שינוי בטהראן -קיבלו שינוי, הממשל תלה אותם".

נשיא המדינה אמש בוועידה: יש מקום לכולם במזרח התיכון

נשיא המדינה שמעון פרס נאם אמש בוועידה הבינלאומית באו"ם תחת הכותרת "מלחמה בעוני וצמצום פערים בין מדינות בעולם". את נאומו של נשיא המדינה ושל שאר המנהיגים העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

"אי אפשר להילחם במדע", הכריז פרס והדגיש: "המילניום חייב להציל את העולם מבורות ומעוני. לספק תשובות חדשות". הנשיא הוסיף כי ישראל הותקפה לא פעם מאז הוקמה ומעולם לא ויתרה על התקווה. "פיתחנו את המדע כפיצוי", הסביר פרס. עוד הדגיש המנהיג כי ישראל תומכת בשלום והזכיר פעם נוספת את המגעים הישירים מול הפלסטינים. "אין אלטרנטיבה לשלום", קבע פרס ואמר כי ישראל מוכנה לקיים דיונים גם עם סוריה כבר עכשיו.

כמו כן התייחס הנשיא לדבריו של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד וציין כי לישראל, בניגוד לדברי המנהיג האירני, יש מקום במזרח התיכון. "כולם יצירי האל", הסביר. "לא צריך להרוג ולפחד. יש מקום לידידות במזרח התיכון".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק