אירן לטורקיה: סייעו לנו בתכנית החלל

שלב נוסף בהידוק היחסים בין טהרן לאנקרה: אירן פנתה לאחרונה לטורקיה וביקשה סיוע בתכנית החלל האירנית - כך מדווחים כלי התקשורת הטורקיים. באירן מרוצים מאוד מהתמיכה הטורקית בתקופה האחרונה, במיוחד על רקע סבב הסנקציות, ורוצים בהידוק היחסים

ארדואן ואחמדינג'אד. מהדקים יחסים (חדשות 2)

שיתוף הפעולה מתחזק? אירן הציעה לאחרונה לטורקיה לשתף עמה פעולה ולסייע לה בתכנית החלל המתפתחת של טהרן - כך מדווחים כלי תקשורת בטורקיה. על פי הדיווח, ביקשו האירניים סיוע מהטורקים בתכנית, שמטרת העל שלה היא לשלוח אסטרונאוט פרסי ראשון לחלל עד 2019.

גורמים רשמיים בטורקיה סירבו להגיב לדיווחים שהתפרסמו בכלי התקשורת, וכך גם באירן. עם זאת, באנקרה ייחסו את ההצעה להידוק היחסים בין המדינות, במיוחד בחודשים האחרונים, ולמערכת היחסים הפורה בין נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד לבין ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן.

"ההצעה האירנית ניתנה בפסגת עסקים, בה נכחו מנהיגים ואנשי עסקים", דווח בטורקיה. גורמים טורקיים הוסיפו כי באירן היו מרוצים מאוד מהתמיכה הטורקית בחודשים האחרונים, במיוחד במהלך הניסיונות להטיל סנקציות עליה במועצת הביטחון.

ינואר 2009: לווין אירני ראשון בחלל

בינואר 2009 הודיעה אירן בחגיגיות כי שיגרה לווין ראשון מתוצרת מקומית לחלל. הלווין "אומיד" שוגר במסגרת חגיגות 30 שנה למהפכה האיסלאמית במדינה, והאירנים טענו כי הוא "מיועד לצרכי מחקר".

בחודשים האחרונים התהדק שיתוף הפעולה בין אירן לטורקיה, בעקבות שביעות רצונה של טהרן מחברותה ההפגנתית של אנקרה בעיתות משבר, ועל רקע אירועי משט ה"מרמרה". השבוע אף דווח כי אירן העבירה 25 מיליון דולרים למימון קמפיין הבחירות של ראש ממשלת טורקיה ארדואן.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק