אירן מעמיקה את השפעתה בוונצואלה

בכנס של מומחים ודיפלומטים בארגנטינה נחשף שהאירנים משקיעים כסף רב בהקמת מפעלים בוונצואלה שאמורים לייצר מרכיבים אסורים לפרויקט הגרעין שלה. הדו"ח המיוחד מגלה את החדירה המעמיקה של הרפובליקה השיעית במדינה וכן על ההשקעות הכספיות האדירות שהיא מבצעת, הרחק מעיני המערב ובניגוד לסנקציות שהוטלו עליה

אחמדינאג'ד. ממשיך להתל במערב (חדשות 2)

דריסת רגל אירנית משמעותית בוונצואלה. על פי דו"ח מסווג שהגיע לעיתון "ידיעות אחרונות" מדובר על השקעות אירניות חסרות תקדים בהיקפן שעוקפות את הסנקציות שהוטלו עליה במוסדות האו"ם. כל זה מתבצע דרך פעילות של חברות הרשומות כחוק במדינה, הרחק מעיני המערב וישראל.

בדיון סגור, בחסות המועצה היהודית הלטינו-אמריקנית, שהתקיים לפני מספר ימים בארגנטינה, נחשף כי ההשקעות של אירן במדינה הדרום אמריקנית הגיעו בחמש השנים האחרונות לסך של 40 מיליארד דולר וכי מדובר בהשקעה חד צדדית מצידה של הרפובליקה השיעית.

הדו"ח שחובר על ידי מומחים ילידי ונצואלה וכן גם על ידי כמה חברי פרלמנט וסנאטורים מהיבשת מדבר בנוסף על כך שאירן משתמשת בוונצואלה כדי להפעיל מפעלים "תמימים" למראה, המייצרים לכאורה מלט, חלב, טרקטורים, אולם בדיקה מעמיקה מגלה שהם כלל לא עושים זאת. האמריקנים כבר תפסו בעבר משלוחים החשודים ככימיים לאחד "המפעלים". לטענת הדוברים בכנס, האירנים זיהו שלוונצואלה קיימת מערכת בנקאית בסטנדרטים גבוהים שמאפשרת להם לחמוק מעיניו הבוחנות של העולם והם מנצלים זאת לטובתם.

שגרירת ונצואלה בבירות מבקרת אצל החיזבאללה

עוד נכתב בדו"ח על הסכם שיתוף פעולה צבאי בין המדינות שנחתם לפני שנה וחצי וכן על הסכם לשיתוף פעולה בנושא טכנולוגיה גרעינית שנחתם לפני כשנתיים. מומחים טוענים כי אירן הקימה מכרה לכריית זהב בדרום ונצואלה אשר באופן די תמוה אוסרת הממשלה טיסות מעליו, מה שגורם חשש שאולי הוא יועד להעשרת אורניום.

בכנס הועלתה גם בעיה מדאיגה בזווית הישראלית כאשר בעת הדיונים הוצגה תמונה של שגרירת ונצואלה בביירות כשהיא מבקרת במטה של החיזבאללה. היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לוונצואלה נותקו לאחר מבצע "עופרת יצוקה" כשמנהיגה, הוגו צ'אבס ממשיך להשמיע טענות קשות נגד התנהלות הממשלה בירושלים.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק