מסתמן: חילוץ הכורים בצ'ילה יתעכב

מקדחת השרמן טי 130 ניזוקה ונשברה כשקדחה את התעלה לכיוון המכרה בקופיאפו שבמדבר אטאקמה, בדרך לכורים הצ'יליאנים שנלכדו בו. שר המכרות הזהיר כי "אם לא יצליחו לשלוף את המקדחה השבורה, ניאלץ למצוא נתיב חילוץ חדש ולהתחיל מהתחלה"

מה יעלה בגורל הכורים מצ'ילה? ניסיונות החילוץ וההצלה של 33 הכורים הצ'יליאנים שלכודים מתחת לאדמת מדבר אטקאמה נתקלים בקשיים. המחלצים המשיכו בניסיונות לשלוף מקדח שבור מאתר החפירה, אך כעת האחראים על החילוץ מודים שכדי להגיע לגברים הלכודים מתחת לאדמה, הם עשויים להתחיל לחפור במקום חדש לגמרי.

לורנס גולבורן, שר המכרות הצ'יליאני שמפקח על החפירות, אמר שהוא צפה מראש שיהיו קשיים בתהליך החילוץ. למרות זאת, הוא עדיין אופטימי ומקווה שלא יהיה צורך בבניית לוח זמנים חדש. מקדחת השרמן טי 130 ניזוקה ונשברה בשעה שקדחה את התעלה לכיוון הכורים בקופיאפו.

"אם לא נצליח לשלוף את המקדחה השבורה, לא נוכל להמשיך", הסביר שר המכרות. 33 הכורים לכודים מאז תחילת חודש אוגוסט בעומק של כ-70 מטרים מתחת לפני הקרקע. רק 17 ימים אחרי קריסת המכרה התגלה שהם שרדו. מאז הוזרם לכורים סיוע, תקשורת, ואפילו סיגריות.

העלויות עולות ככל שהחילוץ נמשך

על פי ההערכות המוקדמות, הכורים יחולצו במהלך 50-80 הימים הקרובים, אז יזכו לפגוש את בני המשפחה שמתרכזים באזור החפירות. צוות החפירה מנסה לחלץ את המתכת בעזרת מגנטים וציוד כבד, ובמקביל הוזמן מארצות הברית חלק נוסף שאמור לשפר את התהליך.

הכורים עצמם ממתינים מתחת לאדמה וקשובים לכל התפתחות. בעזרת אמצעי התקשורת שבידם סיפרו כיצד שמעו את המקדחה נשברת מעל ראשם. חברת הקידוח מעריכה שמחיר החילוץ יגיע ליותר מ-4.2 מיליון דולר. חברת המכרות - "קודלקו - מתכות", שממנת את החילוץ בסיוע של חברות צ'יליאניות נוספות מצפה עכשיו לסיוע ממשלתי. למרות העלויות הגבוהות כולם מסכימים פה אחד שזה לא הזמן לדבר על מחיר החילוץ.